Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валери Димитров: Няма кой да купи банка, разграбена от основния акционер

Събраните близо 600 млн. лева от синдиците на КТБ не са всичко, което може да се събере

Валери Димитров
Снимка: БГНЕС

Събраното от синдиците на КТБ трябва да се съпоставя не с митичните 5 или 7 млрд. кредитен портфейл, защото те не са съществували преди две години, когато банката бе обявена в несъстоятелност. Това обясни в предаването "Преди всички" проф. Валери Димитров, бивш председател на Сметната палата. Той коментира събраните близо 600 млн. лева като посочи, че това не е всичко, което може да се събере, а събраната сума сега подлежи на разпределение между кредиторите:

Четири одиторски компании потвърдиха един и същи факт – 1,378 млрд. е имуществото на банката към откриването на производството по несъстоятелност. Останалото е резултат от грабежа на основния акционер. Това, което липсва, е резултат от грабежа на основния акционер. Защото тук се разигра една класическа схема в историята на банкерството - основният акционер ограби вложителите на банката.

Тепърва започва процедурата по осребряването на имуществото, досега не е имало осребряване, но при този непоправимо увреден кредитен портфейл кредитите, които ще бъдат продавани на търгове, няма да има кой да ги купи, прогнозира Валери Димитров:

Банка, разграбена от основния акционер, няма кой да купи, защото там просто няма активи, които да предизвикат интереса на банките.

Проф. Димитров оспори и някои тиражирани суми:

Разноските по несъстоятелността за две години, от момента на обявяването на банките в несъстоятелност, са 29 млн. лева, а митичните разходи за адвокати, консултанти и юридически услуги и всички други, за които се твърди, че са 120 млн. лева, са груба лъжа, която неслучайно се тиражира, за да се дискредитират Фондът и синдиците.

Според Димитров тези разходи възлизат на 3 млн. лева и в сравнение с масата по несъстоятелността това е много скромна сума.

Системните партии с добро счетоводство и добра отчетност се справят добре със задълженията си по Изборния кодекс, отчете още проф. Димитров по повод на започналата предизборна кампания и темата за партийните разходи преди избори.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени