Новата учебна програма по български език не е много по-различна от старите, но в нея има нови неща, които отразяват съвременния социокултурен контекст. Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" проф. Ангел Петров от СУ "Св. Климент Охридски" – автор на учебник по български език за пети клас, съобразен с новите програми, влезли в сила от началото на годината.
Първото ново нещо е свързано с изискванията на обществото – на родители, на учители, на деца, на общественици и институции, че предишните учебни програми бяха твърде претоварени в теоретично отношение. Смея да твърдя, че сегашната програма, по която е писан и нашият нов учебник, е олекотена в голяма степен. Може би около една трета от материала е или съкратен, или преместен в други, по-горни класове. Това освобождава един съществен ресурс от време, а броят на часовете не е променян за българския език, и това време може да бъде запълвано с практически дейности с езика – с работа по усъвършенстване четивната грамотност на децата, някои от които, за съжаление, и в пети клас все още трудно четат. Това сме се постарали да направим с нашия нов учебник
В колектива, разработил учебника, има преподавателка от пети клас, изтъкна Петров. В момента тя вече преподава в шести клас, а екипът подготвя учебник за шести клас, обясни Петров и нарече колежката си "професионален барометър", благодарение на когото авторите разбират дали текстовете са подходящи и интересни за децата.Към всяка една урочна разработка, която следва темите от учебното съдържание в учебната програма, ние предлагаме по-дълги, цялостни, интересни за децата в 5-и клас текстове. Това не са текстовете от обучението по литература или от така наречения "литературен канон". Те не го дублират. Това са текстове занимателни, интересни, от български и от чужди автори, подходящи за възрастта на деца на 12 години. Това са текстове, които могат да бъдат използвани за четене там, където децата трудно четат, и могат да бъдат също така използвани за основа на дискусии в началото на уроците.