В Македония трябва да има правителство, излъчено след извънредните парламентарни избори миналия декември, и това правителство трябва да бъде излъчено от депутатите, които имат мнозинство в събранието в Скопие, подчерта още Андрей Ковачев.
Той допълни, че Никола Груевски по всякакъв начин се опитва да предотврати смяната на правителството в Македония, но подчерта, че в сегашната ситуация няма невинни, защото подписването от албански партии на т.нар. "Тиранска платформа" в друга страна, съседна на Македония, беше такава провокация.
Трябва да се потърси отговорност на насилниците, беше категоричен Ковачев. Той каза още, че не смята, че снощните прояви, свързани с насилие, са били масово подкрепени от хората в Скопие, но групата, която нахлу в парламента, трябва да бъде разследвана и да получи наказание.
Андрей Ковачев смята, че особено на фона на драматичните събития в Македония, България трябва да бъде стабилният партньор и ментор в Западните Балкани:
За България има шанс ние наистина да бъдем ментор в Западните Балкани, да помагаме на нашите съседи по пътя на европейската интеграция, защото оставам със същото мнение, че единствено по пътя на европейската интеграция можем да преодолеем раните от миналото, а те са огромни, зейнали рани от 20 век, когато имаше такова ужасно противопоставяне , особено след 1944 година.
Програмният директор на БНР, който е и дългогодишен кореспондент в Македония, Мартин Минков, коментира, че причина за сблъсъците в западната ни съседка не е толкова фактът, че е избран етнически албанец за председател на парламента, а по-скоро приемането от страна на опозиционния Социалдемократически съюз на т. нар. "тиранска или албанска платформа":
Която поставя, от гледна точка на ВМРО - ДПМНЕ, под съмнение унитарния характер на държавата и самите нейни устои.
Случи се изключително недопустимо атакуване на парламента в Скопие от страна на демонстриращите вече месеци наред привърженици на платформата "Заедничка Македония" - тоест хората, които симпатизират по принцип на ВМРО - ДПМНЕ, в стремежа да не се допусне приемането и осъществяването на тази албанска платформа, която се счита, че е инспирирана в голяма степен отвън, тоест от правителството в Тирана в лицето на албанския премиер.