Със сигурност ще има много нарушения на споразумението, но има и основания за известен оптимизъм. Това основание се крепи на отказа на Сирия от максималистичните цели за овладяване на цялата територия. Естествено ще има сътресения и нарушения на това споразумение, но умерената сирийската опозиция е зависима от своите спонсори, големите регионални държави – Турция, Саудитска Арабия. И нейните реакции ще бъдат просто отражение на съотношението на силите около конфликта.
Американският президент Доналд Тръмп има две основни цели в Близкия Изток – ликвидирането на „Ислямска държава“ в Ирак и Сирия и удържането на Иран и осуетяването на така наречената шиитска ос в региона, продължи анализа си арабистът:
В случая със сирийската гражданска война, Русия ще играе ролята на подизпълнител на американската доминация в Близкия Изток. Така че, може би няма противоречие в това, че Русия пое инициативата с предложението за това споразумение за зоните и при подкрепа на Вашингтон, то ще бъде осъществено, тоест ще се стигне до ефективно прекратяване на военните сблъсъци между режима и умерената опозиция. Разбира се, през цялото това време ще продължава войната срещу терористите.
Западът като цяло много трудно би могъл да заеме мястото на коалицията, която оглавява Русия, защото поне досега не се справи със задачата да се направи териториално разграничение между умерената опозиция и терористите. Предстоят да се решават много сериозни задачи да се решават дори в зоните, които са извън контрола на сирийския режим. Така че, Вашингтон има нужда от Русия в уреждането на сирийската криза.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.