Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eмил Ценков: Вашингтон има нужда от Русия в уреждането на сирийската криза

| обновено на 06.05.17 в 19:19
Оглавяващият сирийската правителствена делегация Башар Ал Джафари (по средата) по време на преговорите в Астана
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Боевете в голяма част от Западна Сирия стихнаха с влизането в сила на споразумението между Русия, Иран и Турция за "деескалация" на конфликта между правителството на Башар Асад и умерените бунтовници.

Руското външно министерство публикува текста на меморандума, договорен преди два дни в столицата на Казахстан Астана. То покрива провинция Идлиб, части от Хомс, Дераа и Кунейтра, както и източните предградия на Дамаск. Споразумението трябва да доведе след себе си хуманитарни доставки и завръщане на бежанците.

Споразумение за зонирането на Сирия е много знаково. Пристъпва се към едно зониране и тези зони нищо чудно да се превърнат в трайно разделение на страната. Това каза в предаването "Събота 150" арабистът Емил Ценков, който коментира преговорите за Сирия в казахстанската столица Астана и процесите в Близкия Изток.

Запитан дали дефинирането на четирите зони за сигурност е заплаха за териториалната цялост на Сирия, Ценков изтъкна:

Така или иначе, ще бъде много трудно да се твърди, че Сирия ще бъде възстановена в предишните й граници.


Със сигурност ще има много нарушения на споразумението, но има и основания за известен оптимизъм. Това основание се крепи на отказа на Сирия от максималистичните цели за овладяване на цялата територия. Естествено ще има сътресения и нарушения на това споразумение, но умерената сирийската опозиция е зависима от своите спонсори, големите регионални държави – Турция, Саудитска Арабия. И нейните реакции ще бъдат просто отражение на съотношението на силите около конфликта.  

Американският президент Доналд Тръмп има две основни цели в Близкия Изток – ликвидирането на „Ислямска държава“ в Ирак и Сирия и удържането на Иран и осуетяването на така наречената шиитска ос в региона, продължи анализа си арабистът:

В случая със сирийската гражданска война, Русия ще играе ролята на подизпълнител на американската доминация в Близкия Изток. Така че, може би няма противоречие в това, че Русия пое инициативата с предложението за това споразумение за зоните и при подкрепа на Вашингтон, то ще бъде осъществено, тоест ще се стигне до ефективно прекратяване на военните сблъсъци между режима и умерената опозиция. Разбира се, през цялото това време ще продължава войната срещу терористите. 

Западът като цяло много трудно би могъл да заеме мястото на коалицията, която оглавява Русия, защото поне досега не се справи със задачата да се направи териториално разграничение между умерената опозиция и терористите. Предстоят да се решават много сериозни задачи да се решават дори в зоните, които са извън контрола на сирийския режим. Така че, Вашингтон има нужда от Русия в уреждането на сирийската криза.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени