Българският червен кръст като член на едно голямо и уважавано разпознаваемо международно движение има своя солиден опит и своите добри практики през годините, но нашата сила е в доброволчеството. Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" д-р София Стоименова, главен секретар на БЧК:
Ние сме изключително благодарни за помощта на около 17 000 доброволци. Много е важно да се подчертае, че около 78% от тях са млади хора. Това са хора, които са съпричастни към нашата дейност, които споделят нашите принципи за безпристрастност, за оказване на помощ без предпочитание за националност, раса, религия, социално положение или политически убеждения. Това е доброволна помощ, без корист, без изгода. Под знака на Червения кръст в нашата страна ние разчитаме на помощта на 153 000 члена на организацията, които се включват във всякакви дейности, които ние извършваме. Това са обучения по първа помощ, това са много младежки дейности, чрез тях младите хора се чувстват приятели, споделящи едни и същи принципи и ценности. Те научават много лидерски умения, много опит за справяне с различни ситуации. Те ни помагат ежедневно. Важно е да подчертаем и доброволческата дейност на около 500 планински спасители у нас, които също са ангажирани 24 часа 7 дни в седмицата в оказване на помощ в планините.
Преди дни Българският червен кръст раздаде призове за хуманизъм на хора, рискували своя живот, за да спасят чужд. Отличия получиха пътен полицай, планински и воден спасител, лекар и пожарникар. Един от тях е пътният полицай Момчил Григоров. Пред "Хоризонт" той разказа за конкретния случай, станал повод за тази награда:
Бях извикан на тежко пътнотранспортно произшествие с пострадал, където при отсрещно движение водач на лек автомобил беше пострадал. Веднага лявата част на автомобила беше отстранена от него. Водачът имаше тежки наранявания. Беше необходимо да се запази състоянието му, да не се допусне по-висока степен на шок. Наложи се незабавна намеса и реакция на екип на Спешна помощ, за да може той да остане в съзнание. Трябваше да се провежда разговор с него, да се успокоява, да не се допуска той да мърда,тъй като може да се усложни общото му състояние. След пристигане на линейката с колегите от пожарната оказахме нужното съдействие, за да бъде изведен по максимално най-благоприятния начин от превозното средство. Беше му оказана медицинска помощ. След това пациентът се възстанови и сега е добре.
Цялото интервю с - д-р София Стоименова и Момчил Григоров можете да чуете в звуковия файл.