Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ВСС обвини Лозан Панов в "недопустим опит за натиск" върху магистрати

| обновено на 11.05.17 в 15:55
Снимка: БГНЕС
След четиричасов дебат мнозинството във Висшия съдебен съвет реши, че председателят на Върховния касационен съд  Лозан Панов е направил "недопустим  опит за натиск", изисквайки от ръководители на апелативни съдилища информация за проведените общи събрания, свързани с номинирането на съдии за членове на следващия състав на Съвета. За първи път заседанието на съдебния кадрови орган беше председателствано от новия правосъден министър Цецка Цачева.

По първата точка в дневния ред на съдебния кадрови орган бяха изслушани председатели на някои апелативни съдилища във връзка с твърдения, че Панов им е оказвал натиск.

Още в началото на Цачева ѝ се наложи да влезе в познатата ни роля на парламентарен председател, като отправи критики към начина, по който се формулира дневният ред на ВСС. Тя обеща конкретни промени, за да може обществото чрез преките предавания на заседанията да е наясно какво се дебатира.

Думата "процедура" беше най-често използваната по време на заседанието. Изслушани бяха четирима председатели на апелативни съдилища, като въпросите бяха свързани с начина, по който те са организирали общите събрания за кандидати за изборната част на Софийската колегия на следващия ВСС. Според мнозинството на Съвета интересът на Лозан Панов към този начин можел да бъде възприет като недопустим натиск над тях.

Решението, укоряващо Панов, беше взето с 11 на 7 гласа. В гласуването не участваха председателят на ВКС,  който си направи отвод, и главният прокурор Сотир Цацаров, който изобщо не дойде на днешното заседание.

В основата на разгорещената дискусия – дали изисканата информация е натиск над ръководителите на съдилищата, или настояване в името на прозрачност, присъстващите членове на Съвета гласуваха, периодично подканяни от бившия парламентарен председател, да не се отклоняват от процедурата. 

Цачева отказа да коментира съдържанието на дебата, а на въпрос за първото ѝ впечатление от атмосферата на заседанието, каза:

До момента процедурата, така както е стартирала и се провежда, е в изпълнение на закона. Снимка

Сами се убедихте, че и тонът, и начинът, по който се застъпваха различните становища от отделните представители, днес беше по-различен от заседанието на 24 април.

Преди началото на заседанието съдия номер едно коментира продължаващите атаки срещу него във вестниците, като каза, че някой се опитва да го спре да говори, но той няма да направи това. 

Главният прокурор Сотир Цацаров не присъства на самото заседание. Чрез пресцентъра на прокуратурата той уведоми обществеността за това, че в Народното събрание е внесен докладът на държавното обвинение за миналата година.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна