Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фредерик Кериер: Новият президент на Южна Корея ще продължи политиката на разведряване със Северна Корея

Въпреки статута си на развита държава, страната е разкъсвана от анемичния икономически ръст, обществено разделение и огромните корпорации, твърде големи за да бъдат реформирани, коментира ученият пред "Хоризонт"

Новият президент на Южна Корея Муун Джае-ин обяви победата си за “триумф на копнежа”. Коментарът е интересен, защото той има предвид два различни копнежа, които би било добре да се допълват - желанието на поддръжниците му да станат свидетели на истинска политическа промяна и личния му копнеж да осъществи желанието на своите последователи за реформа.

Това каза в интервю за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ експертът по Корея в Центъра за международно сътрудничество и сигурност към Станфордския университет професор Фредерик Кериер: 

Тези амбиции ми напомнят за идеалите на демократичното движение от 60-е години. Тогава корейският президент Сингман Рий, поставен на поста от американските сили, бе принуден от студентски вълнения да сдаде властта. Същото движение продължи да се развива и бори срещу драконовската военна диктатура. Муун Джае-ин има много общо с либералните и прогресивни политици, които се бориха за демокрацията в Корея - той все пак лежа два пъти в затвор заради работата си в подкрепа на човешките права. Неговата роля е да възстанови реда и защити икономическите интереси на хората, които често са накърнени от консервативните правителства. Този модел е много подобен на общественото мнение в други страни по света като Франция. Хората не търсят радикална фигура, а социална справедливост. Това е форма на буржоазен популизъм, в която поддръжниците му идват на митинги с бебешки колички.

Докато международните и по-специално американските медии се фокусираха върху КНДР, важните теми за южнокорейските журналисти бяха безработицата, социални плащания, образование и държавната отговорност. Политическата криза, която доведе до изборите, подчерта какво трябва да се реформира - икономическите ограничения пред жените и малцинствата, влиянието на хората захранени със сребърни лъжички, социалното неравенство и корупцията.

Въпреки статута си на развита държава, страната е разкъсвана от анемичния икономически ръст, обществено разделение и огромните корпорации, твърде големи за да бъдат реформирани, коментира ученият:

Животът в Южна Корея през последните години наистина напомня истински ад, предвид изключително йерархичната и регулирана система. Започвайки от детската градина, през средното училище и университета, животът е непоносимо строг. Много млади хора с право се възмущават, че са роби на системата и нямат свободата на избор. Част от причините за това се коренят в неимоверната социална промяна, която трансформира Корея. През 1960-е много млади хора искаха да се вписват в по-големи социални групи, но тези порядки се промениха. Настъпи невероятното индивидуализиране, което засегна и Южна Корея. В днешно време, за разлика от 60-те, младите хора живеят сами, ходят на почивка сами и чувството им за принадлежност драстично намаля. Моите студенти описват ситуацията използвайки старото име на Корея - Адския Чосун. Много от тях чувстват, че не могат да променят системата и се опитват всячески да си отмъстят или просто се отказват от образованието, което е културно табу в Корея. В крайни случаи млади хора се самоубиват, което се превръща в епидемия, особено сред юношите и възрастните хора.Всички тези социални промени са често свързани с ограничените икономически възможности или невъзможността да се покрият социалните очаквания.

Муун Джае-ин обеща, че ще създаде специален Комитет за създаването на работни места, който ще отговаря директно на него, което показва колко важна е темата. По време на кампанията, той спомена, че ще създаде 12 000 нови работни места в администрацията, но като повечето политици той не обясни ясно откъде ще намери ресурсите за това.Моето очакване е, че ще увеличи данъците върху имотите, печалбите и фирмените ставки. Въпреки това остава неясно до колко тези мерки ще засегнат чаеболите, защото тези конгломерати имат неимоверни възможности и предимства да се възползват от всякакви законови пролуки. Понякога те създават изкуствени фондации, за да раздават подкупи или сложни корпоративни структури, за да избягват данъчно облагане.Скептиците може би се питат дали Муун наистина ще успее да прокара тези реформи и удовлетвори копнежите на своите гласоподаватели. Данъчна реформа и контрол върху чаеболите ще зависят от решенията на парламента и най-вероятно ще изискват някаква форма на коалиция. Очаквам, че някои от тези предложения ще бъдат приети, тъй като има и други партии, които подкрепят подобни реформи. Съмнявам се, че други по-амбициозни планове ще минат, защото те изискват участието на чаеболите. Много хора са съгласни, че тези конгломерати имат проблеми, но въпреки всичко са убедени, че те са незаменими за Корея ООД. Често тези конгломерати също са много близки с властта, което създава идеалните условия за корупционен натиск.

Отношенията със Севера не доминираха президентската кампания, но, според Фредерик Кериер, новият държавен глава ще продължи политиката на разведряване, развита от Но Му Хьон - близък съратник на Муун.

Новоизбраният президент коментира откриването отново на съвместния индустриален парк „Каесон“, неговото развитие и допълване с други икономически зони, общи проекти в сферата на енергетиката и транспорта. Сеул разполага с доста ресурси, с които да финансира тези проекти.Считам, че Муун ще направи всичко по силите си, но американска администрация не изглежда готова на компромиси. Тръмп трябва да разбере, че поставянето на условия за започване на преговори и заплахите не работят. Най-добрият начин за Вашингтон да запази репутацията си е да даде възможност на Муун да води „разведряването“ и да поеме евентуална критика. Това е възможно, ако Пхенян също се ангажира активно и избягва провокации. Това би бил най-добрия изход от настоящата ситуация.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени