Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

60 на сто от хората със засегната от заболяване щитовидна жлеза не знаят това

| обновено на 25.05.17 в 14:42
Ехографски скрининг на щитовидна жлеза
Снимка: Архив

Днес е Световният ден за борба с болестите на щитовидната жлеза. Според световните данни от заболявания на щитовидната жлеза в света са засегнати над 1,5 милиарда души, сред които над 1 милион българи. Според специалистите изявени форми на заболяването са само 20% от случаите.

По-голямата част нямат изявена симптоматика, но при тях болестта ускорява стареенето на организма. Щитовидната жлеза е главен регулатор на метаболизма и на функцията на редица органи и системи в човешкото тяло, затова играе ключова роля за здравето ни и би могла да бъде причина за безплодие, сърдечно-съдови, неврологични заболявания, води до поява на атеросклероза, до тежки ритъмни нарушения на сърцето, които са животозастрашаващи, казват специалисти.

Около една четвърт от българското население има възли на щитовидната жлеза, но повечето хора не знаят това, подчерта в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" д-р Александър Шинков:

"При хората над 60-годишна възраст 55% от жените и 45% от мъжете имат възли. Това е естествен процес в щитовидната жлеза. Държа да подчертая, че хората с възли в България са толкова, колкото са и в Германия, в Белгия, в САЩ, в Япония. Трудно се диагностицират тези възли и ако човек не отиде на профилактичен преглед, няма как да разбере, че има възли, защото обикновено те не дават симптоми".

В България 24 на сто от населението има възли на щитовидната жлеза, от тях половината са жени, обясни в предаването "12+3" проф. Русанка Ковачева от Университесктата блоница по ендокринология " Акад.Иван Пенчев":

"Около 5-6 процента от тази една четвърт от населението с възли в щитовидната жлеза - около 5-6% е ракът на щитовидната жлеза, тоест около 90 хиляди души от населението са носители или вече са с диагностициран рак на щитовидната жлеза".

Една част от пациентите страдат от тиреоидит на Хашимото, посочи пред "Хоризонт" проф. Анна-Мария Борисова, председател на Дружеството по ендокринология:

"Много зависи от това какъв е типа на хашимото. Той може да имитира възлеста гуша, базедова болест и какво ли не. В определен процент тя е намалена, в по-голям процент, в по-малък процент повишена и естествено, че ще се отрази преди всичко на сърдечно-съдовата система, на храносмилателната, на половата, на невъзможността жената да забременее".

60 на сто от хората със засягната щитовидна жлеза не знаят за това, сочат данните. Специалисите са категорични, че профилактика и лечение на щитовидната жлеза не трябва да се правят без лекарско предписание:

"Недейте да приемате целенасочено йод, йодни добавки под формата на водорасли и така нататък. Внимавайте с лекарствата, които са богати на йод. Защо? Защото ако вие  решите да правите профилактика, по-скоро това може да доведе до отключване на заболяването".

По повод Световния ден за борба с болестите на щитовидната жлеза, тази вечер Националният дворец на културата ще бъде осветен в лилаво. Пред НДК  до 17 часа  доброволци ще тестват за симптоми на заболяването, обясни Мария Силяновска от организаторите - Сдружението на засегнатите от заболявания на щитовидната жлеза:

"До пет часа два млади лекари ще правят функционални тестове с едни таблети, така, че всеки би могъл да си направи тест и съответно да го насочи, дали трябва да отиде на преглед при ендокринолог".


Цялата тема е разгледана в звуковите файлове.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна