Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Найденов: За всички звена на сектор "Сигурност" са необходими допълнително около 1 млрд. лева

Снимка: БГНЕС

Извеждането на преден план на личния състав и окомплектоването на всички звена не само в армията, а в целия сектор за сигурност е напълно оправдано. За тази година се твърди, че са осигурени средства за назначаването на около 600 души в МО, а в същото време ще напуснат повече от 900. С такива средства не могат да бъдат компенсирани липсите на личен състав. Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" бившият министър на отбраната и настоящ директор на Центъра за изследване на отбраната и сигурността Ангел Найденов. Необходиме са средства за задържане на работещите в сектора и за тяхната мотивация и повишаване на професионализма им, категоричен е той.

За всички звена на сектора за сигурност необходимите допълнителни средства са от порядъка на около 1 милиард лева. Само за МО, необходимите допълнителни средства са от порядъка на минимум 220 млн. лв. за тази година. Ако погледнем бюджетната прогноза до 2020 година, за съжаление, не виждаме подобни разчети. Силно се надявам, че това ще бъде ревизирано.

На КСНС е било постигнато съгласие големите проекти за модернизация на българската армия, на обща стойност 3,5 млрд. лв., да се придвижват едновременно, убеден е Найденов.

Чудесно звучат намеренията на министъра на отбраната за паралелното стартиране и съответно, реализиране на проектите за модернизация на българската армия – и за военновъздушните, и за военноморските, и за сухопътните войски. Струва ми се обаче, че това ще означава, първо: ревизия на решенията на НС, свързани с двата проекта – за бойните самолети и за патрулните кораби.

Ние сме пред финализиране на процедурата за придобиване на новия тип боен самолет. На практика предстои да бъде взето решение за водене на преговорите. Ревизирането ще ни върне на "кота нула" и това ще означава ново забавяне на процеса на модернизация на българската армия. Само да допълня, че има възможност за финализиране до края на годината и на процедурата за придобиване на новия тип кораби.

Що се отнася до бронебойната машина на сухопътните войски, този проект тепърва трябва да влезе в НС, да има дебат....

Второ, аз се безпокоя, че средствата, които са предвидени по бюджета като целеви средства за реализация на проектите за военните самолети и патрулните кораби, също ще бъдат коригирани, с оглед на осигуряването на допълнителни средства за бойните машини.

Аз съм привърженик на разбирането, че трябва паралелно да вървят всички проекти за модернизация, но се опасявам, че по никакъв начин това не се вижда нито във финансовите разчети за тази година, нито в бюджетната прогноза 2018-2020 г.

Основните проекти за модернизация на армията са девет, а не само трите бойни платформи, придобили обществена популярност, сподели Найденов, според когото човешкият фактор е най-важен.

Интервюто на Веселина Миланова с Ангел Найденов и репортаж на Добромир Видев можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
на живо

Горещи теми

Войната в Украйна