Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д. Бечев: Решаването на спора за името на Македония е условие за членството ѝ в НАТО и ЕС

Доц. д-р Кашиф Бакиу: Македония показва на света, че е западно ориентирана

Димитър Бечев
Снимка: БНТ

Личното ми убеждение е, че ролята на Русия в Македония е малко преувеличена. Москва изглежда е преценила, че проблемите между Скопие и Атина са толкова сериозни, че няма нужда от руска намеса. Това заяви в интервю за предаването „Събота 150“ на Програма „Хоризонт“ политологът д-р Димитър Бечев, директор на Института за европейски политики и старши сътрудник към Атлантически съвет във Вашингтон. Според него Москва се опитва да печели евтини дивиденти от нестабилността в региона, но Западът има много по-силно влияние в Македония.

Анализаторът смята, че разковничето на проблема с интеграцията на югозападната ни съседка в НАТО и ЕС е решаването на спора за името ѝ с Гърция. Според Бечев новото македонско правителство, начело с председателя на Социалдемократическия съюз на Македония Зоран Заев, показва добра воля и докато Атина поставя решаването на този въпрос като предусловие, македонската позиция е, че разговорите трябва да започнат и в този процес да бъде потърсено и решение на казуса с името на страната.

Македония е в по-трудна позиция, а статуквото съответства на интереса на Гърция, обобщи Бечев и припомни, че, макар усещането за политическа нестабилност в Западните Балкани и намесата на трети страни, напр. Русия, дълги години да са възпрепятствали диалога за членството на Македония в евроатлантическите структури, взаимоотношенията между Атина и Скопие не са били съвсем безплодни, тъй като Гърция е приела варианта за съставно име, а бившите управляващи от ВМРО-ДПМНЕ също са били склонни на компромиси.

Все пак според Бечев министър-председателят на Република Македония Зоран Заев се позиционира като алтернатива и за партиите в управляващата коалиция евроинтеграцията е „пресечна точка“. Позитивен знак е избирането за външен министър на Никола Димитров, бивш  посланик в САЩ в продължение на 3 години, когото анализаторът определи като свързан с политически кръгове, по-близки до България.

Въпреки това за постигане на целите на страната, свързани с членството в НАТО и ЕС, трябва много сериозна политическа воля, заключи коментара си за слушателите на „Събота 150“ д-р Димитър Бечев.



Сега е най-подходящият момент Македония да получи подкрепа от ЕС и НАТО, заяви  македонският политолог доц. д-р Кашиф Бакиу, който къщо коментира евроатлантическите перспективи на югозападната ни съседка в ефира на „Събота 150“.

Приемането в НАТО и ЕС е политически процес и колкото и да сме оптимисти той не може да се осъществи веднага, смята анализаторът. Според него бившето управляващо мнозинство на ВМРО – ДПМНЕ не е водило категорична политика за интеграцията на страната в евроатлантическите структури.

 Нямаше конкретни дейности по този въпрос, отбеляза още Бакиу и квалифицира курса навъншната политика на бившия премиер Никола Груевски като сближаване с Русия и Сърбия.

В анализа си за дипломацията на новия кабинет, начело с министър-председателя Зоран Заев, Бакиу коментира, че сегашното правителство на Македония обръща този курс:

Ние показваме на света, че сме западно ориентирани.

Според македонския политолог България и Албания са главни фактори за Скопие в региона:

Това са страните, които най-много са помагали на Македония. Предимство за България е, че е страна в Европейския съюз, допълни Бакиу и подчерта, че е в интерес на Македония да развие добросъседски отношения с тези държави и да използва „мостовете, които съществуват между албанското, македонското и българското общество“.



Двете мнения може да чуете от звуковия файл. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени