Дамянов изтъкна, че много държави, в които е имало демонополизация на здравните каси, се връщат към нашия модел поради липса на ефективност.
За нас демонополизацията на Касата представлява проблем. В Германия има 15 каси, но те са над близо 70 милиона население и финансовата дисциплина в Германия е далеч по-сериозна, отколкото в България. Ние виждаме нещата по-скоро като запазване на монопола на Касата, но намиране на допълнителен източник на финансиране - дали ще го наречем втори стълб, дали това ще бъде чрез някакви доброволни, допълнителни здравни осигуровки или нещо през частни фондове.
В София се открива шести Национален конгрес на пациентските организации, на който представителят на Европейската комисия от дирекция "Здравеопазване" Филип Домански ще изнесе доклад с препоръките на Комисията към България в политиката на здравеопазването.
Наясно сме, че в здравеопазването имаме доста проблеми, някои от които са решими, други, според мен поне, много трудно решими. Един от основните ни проблеми е универсалният достъп до здравната ни система. Друг голям проблем е намаляването на лекарите и медицинския персонал. Често тук специалисти просто липсват, особено в по-малките населени места. Там проблемът е много сериозен и драстичен. Имаме също така един голям проблем с лекарствените средства. Не е тайна, че колективният лекарствен списък не обхваща дори и половината от болестите, за които са включени за лечение с тези лекарствени средства и въобще имаме тежък проблем с хроничния недобор в Здравната каса.
Дамянов изтъкна, че Пациентските организации намират начин да взаимодействат добре с управляващите в последните години:
В интерес на истината нямаме кой знае какво особено влияние, но в крайна сметка ние сме тези, които предизвикват дискусиите по конкретни теми, включително и сега с лимитите.
Интервюто с Андрей Дамянов можете да чуете в звуковия файл.