За последните 8 или 9 години и минималната заплата, и средната заплата за страната, се увеличиха с повече от 50 процента – да не цитирам точни цифри, за да не сбъркам, но при всички случаи – с повече от 50 процента. Заплатите в МВР през това време са се увеличили с 15 процента. Това изоставане би трябвало поне до известна степен да се навакса и след това вече можем да мислим за някаква по-друга диференциация.
Точно в резултат на размера на заплащането, чието увеличение искаме, към момента и престижът и привлекателността на професията са спаднали много сериозно, подчерта още Попов.
Той посочи, че хората в системата на МВР, които са пенсионери, но продължават да работят, е около 3-4 хиляди от общо над 40 хиляди и отново подчерта, че има сериозен спад в качествата на кандидатстващите да станат част от силите на реда.
И то е съвсем нормално, коментира Попов, като допълни:
Да посмятаме малко – 662 лева стартова заплата на полицай и пожарникар, извадете 10 процента от нея, добавете едни 12 порцион и ще имате 700 и нещо заплата на току-що започнал работа полицейски служител или пожарникар. Мислите ли, че за тези пари в София можете да наемете общ работник?
Целта на протеста Попов обобщи така:
Какво искаме да кажем с протеста си? То е много елементарно – смятаме, че заплатите ни са малки и недостатъчни, това искаме да кажем. Нямаме друг полезен ход освен да продължим с протестите, ако преговорите на дадат резултат, подчерта още Попов.
Цялото интервю с Валентин Попов, както и анкета на Андрей Борисов, който попита столичани дали подкрепят едно от основните искания на полицаите – заплатите им да бъдат увеличени – чуйте от звуковия файл.