Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Николай Овчаров: Перперикон е ярка картина на многообразието на българските земи

4
Снимка: Валя Апостолова, БНР
Перперикон е място, което споменаваме, когато искаме да се похвалим пред света. Перперикон е мястото, през което минават над 200 хиляди туристи годишно - "най-печелившото общинско предприятие в региона на Кърджали", както хем на шега, хем сериозно го определя кмета на Кърджали. И когато ние от Радио София пристигнахме в Кърджали, Перперикон беше първото място, където отидохме. И дълго не си тръгнахме.
А за Перперикон най-много знае проф. Николай Овчаров. С него специално за нашето предаване разговаря директорът на Радио Кърджали Красимир Ангелов. Чуйте го - изключително интересно разказва Николай Овчаров. Започва с факта, че зад това, което представлява в момента регионът като притегателно за туристи място, стоят близо 20 години усилен труд. "Всичко започна с откриването на манастира Св. Йоан Предтеча и златовезаните епископски одежди в него, когато разбрахме, че към Източните Родопи започва да има голям интерес. Безспорно най-голямото откритие е Перперикон, който вече е залегнал и в учебниците за ІV клас, но покрай него бяха разкрити още Храмът на Орфей при село Татул, пещерата Утроба, та чак до Златоград" - разказва той и подчертава, че не само са били разкрити тези обекти, но и е била създадена една туристическа дестинация или маршрут, по който се движат над 500 хиляди туристи всяка година. Той обхваща Източните и Средните Родопи, една не толкова голяма територия от 60-70 километра, "която продължаваме да насищаме с обекти. Ето само преди месец и половина разкрихме нова средновековна църква край село Добромирци, на пътя между Кърджали и Златоград".

Но за Перперикон... и вече разкрития Акропол на Перперикон и неговата 7000-годишна история, събрала в себе си много епохи, за навлизането в южния квартал на древния град, за реализирането на 5 милиона лева европейски средства и още много български, за да бъде изградена инфраструктурата (пътища, паркинги, алеи, места за гледане, пасарелки и осветление, което само след дни ще бъде постоянно) - за всичко това разказва проф. Овчаров. И за новия предстоящ българо-гръцки проект за изграждане на посетителски център (от какъвто определено има нужда). Зад разкриването, запазването, популяризирането и превръщането на Перперикон в забележителност стоят най-вече археолозите, но също и общината, както и 9 поредни родни правителства.

"Силата на Перперикон е в неговата многоликост" - категоричен е нашият гост, а уникалността му се крие във факта, че това е скален град (каквито има още няколко в света, но нито един не е разкрит до такава степен). Проф. Овчаров припомня как преди 18 години това е бил просто един горист хълм със стърчащи тук-там камъни, които… се оказват част от сгради (8-9 метрови), изсечени в скалите, разкриват се улици, площади, храмове от различни епохи. А разкопките на Перперикон са особено трудни именно заради многото цивилизации, които са били там - от праисторическата култура, през античността, християнството, та дори до мюсюлмански паметници.

Перперикон представя многообразието на миналото по българските земи. Николай Овчаров не обича да сравнява Перперикон с други древни цивилизации, всяка от тях (египетската, кхмерската, ацтекската) има своите тайни и забележителности. Но с лекота коментира легендите (които определя като хипотези), че на Перперикон са се качвали Александър Велики и бащата на Октавиан Август.
"Знаете, че тук се търси храма на Дионис, по свидетелства на антични автори, като започнем от Херодот, на чиито описания отговаря разкритата от късната бронзова епоха отпреди 3500 години система от олтари, към които свидетелства по-късно се добавят римски автори, които говорят за прорицалище, на което са идвали и Александър Велики и други важни за историята на света личности". И добавя, че едно е сигурно - тук е имало един огромен център, от който са тръгнали невъобразимо много неща, даже напоследък се откриват връзки между Перперикон е Филипи, важен център на Беломорието, днес на територията на Гърция, откъдето е тръгнало покръстването на Европа от апостол Павел.

Отивайки на Перперикон, човек се озовава другаде. И не му се тръгва. Защото се усещат всички тези пластове история, които правят мястото уникално.

За още вълнуваща информация чуйте разговора на Лили Големинова с проф. Николай Овчаров и разказа на Красимир Ангелов.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна