Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Брокери измамници продължават да ощетяват кандидат-наематели

Прокуратурате е образувала наказателно производство по случая

Снимка: Радио Видин

Преди месец "Хоризонт" ви разказа за брокерски схеми, чрез които се присвояват значителни суми от кандидат-наематели. Наши слушатели сигнализираха, че подобен тип схеми продължават да действат и в момента – те само сменят адресатите си и увеличават броя на потърпевшите, които губят средства и нерви. Често хората забравят, че нито един брокер на имоти няма право да сключва договори за наем и да взема капаро, без да покаже нотариално заверено пълномощно за това.


Тези схеми за заблуждаване на клиентите, които търсят жилище под наем, проучи репортерът Спас Крайнин. Той разказва за Стиляна и Георги, които се спират на апартамент, намиращ се в столичния квартал "Младост". Те посочват, че брокерът им е поискал 400 лева като депозит и им е обяснил, че няма как на този етап да се срещнат със собственика, тъй като е в чужбина: И даваме капарото, и подписваме депозитна разписка с агенцията.

Оказва се обаче, че в депозитната разписка никъде не е записано, че агенцията се задължава да осигури въпросния имот в някакъв срок. Стиляна разказва:

Звъннах на брокера. Разбрахме се, че наистина няма да има сделка и си потърсихме капарото.

Парадоксът беше, че мениджърът на самата агенция живее в тази квартира. И не знам как брокерът не е наясно, че мениджърът въобще няма намерение да се изнася…

И брокерът ми каза - "Няма да получиш парите, агенцията отказва, защото си се свързвала със собственика и си нарушила правата на агенцията".

След намесата на БНР Георги и Стиляна получават обратно парите си, но няколко месеца след като БНР разказа тяхната история, слушатели сигнализираха, че схемата продължава да работи. Един от потърпевшите - Васил Игнатов - подава сигнал до НАП и МВР.

Схемата е следната - брокерът, въпреки че няма право да сключва договори за наем, да взема пари като капаро от кандидат-наематели, го прави и то неколкократно. 

Сумата, която взема от клиентите, е между 400 и 500 лева. След това брокерът започва да обяснява на клиента, че нещо се е объркало по сделката и вместо клиентите да се настанят в имота, който са запазили, те започват да си търсят парите. Парите не се връщат или ако се върнат, неустойка не се изплаща, защото не е имал право да взема пари и да сключва договори и на нито един от клиентите не е представил нотариално заверено пълномощно за това. 


Мениджърът на агенцията Тодор Николов каза, че на служителя, който е прилагал тази схема, ще бъде наложено „административно наказание“ и я определи като „грешка“. Той допълни, че брокерите имат право да осъществяват огледи, да проучват пазара и да консултират: От тук нататък вече – да разписват договори нямат право. Договорът за наем се разписва между две страни, сред които брокерът не фигурира. Страните са наемател и наемодател. Това са двете страни, които имат право по закон да разписват договор за наем.

Виолета Желева – говорител на Софийската районна прокуратура, съобщи, че има образувана преписка по сигнали на граждани за лице, което се представя за брокер, отдаващ под наем имот. МВР е докладвало вчера резултатите от проверката по случаите в прокуратурата. С прокурорско постановление е образувано наказателно производство, като обвинителят е сметнал, че има данни за измама, която е осъществена при условията на продължаващо престъпление. Това означава, че има няколко деяния спрямо различни пострадали, извършени на различни дати през юли, обясни Виолета Желева. Наказанието за измама е лишаване от свобода от 1 до 6 години. 

Повече за разследването чуйте от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени