Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еколози искат оставката на министър Нено Димов заради казуса "Калиакра"

Нено Димов: Скандалът избухна заради неразбирането и недоброто обяснение

| обновено на 07.08.17 в 10:48
Снимка: wikimapia.org

След протеста в Каварна в петък, където се стигна и до сблъсъци заради заповед, с която МОСВ забрани определени дейности в територии в района на Балчик, Каварна и Шабла, попадащи в "Натура 2000",  премиерът Борисов отмени заповедта и обеща казусът да се гледа Имот по имот, нива по нива. Екологичните организации са поканени на среща във вторник, заедно с останалите замесени страни.

Екологът Андрей Ковачев, експерт по защитени територии от Сдружението за дива природа „Балкани”, заяви в предаването „Преди всички" по „Хоризонт“, че МОСВ е разпространило невярна информация и еколозите ще поискат оставката на министър Димов.

Много важно е да се направи, защото Министерството, според нас, съвсем целенасочено излъга хората. Оказа се, че за Министерство на околната среда и водите и министър Нено Димов най-големият проблем е, че в България има природа, която трябва да се пази. Той го заяви официално, че ето, най-голямата бомба била, че имаме територии, които са включени в европейската екологична мрежа "Натура 2000", защото имаме природа, която трябва да пазим, и това било бомба.

Заповедта, която беше издадена от Министерството, опазваше 2 300 хектара. Това е една много тясна ивица покрай морето – каменисти територии, които са били винаги, в течение на векове, пасища. Някои места са широки 100, 200, най-много до 300 метра и само в две места при Калиакра има едно ловно стопанство държавно, където са малко по-широки – до два до три километра. Там пък е резерват! В годините се знаеше, че тези степи, понеже са много ценни и са застрашено местообитание от европейски мащаб, в червени книги и т.н., не трябва да се пипат. Обаче държавата си правеше гавра с тях и раздаваше… Имаше 600 проекта за застрояване. Както по дюните, същата работа и тука.

Тук да спомена много ясно е, че ние не сме осъдени заради тези 600 проекта всъщност и причината е много проста. На тях им е изтекла давността. Територията на тези 600 проекта все още се води "урбанизирана територия", а не пасище, само защото държавата не си е свършила работата да преобърне отново статута на тези земи.  В момента някой отново брани интересите на тези проекти и отново зад всичко прозира строителната мафия. За жалост, точно тя обърка хората и тя ги излъга. Най-жалкото е, когато виждаме как един министър обслужва интересите на строителната мафия – и просто този министър трябва да си ходи, а че тази заповед, с тези превантивни защити, която по никакъв начин не засягаше точно интересите на тези лозя и градини, тази заповед, която сега беше издадена и сега беше спряна, тя касаеше бивши пасища, които са били преобръщани в строителни територии, но те са си и сега пасища, както един местен човек на протеста каза: "те са камъни", тя касае само тях.

Това, което тази заповед всъщност предвиди, е просто да се спре разораване или понеже имаше и такива случаи – когато ги разорават, за да получават субсидии. Далавера. Мутри отиват, разорават степта, за да вземат субсидия. Няма да изкарат нищо като продукция, но за да откраднат парите на европейските данъкоплатци със субсидия – и така. Това е заповедта. Само тези, много малки територии. Те са между впрочем 1,7 процента от територията на тези три общини, площта на тези степи. 

Екозащитникът опроверга и критиките, че еколози, а не учени, са изготвяли картата на защитените територии, тъй като в работните групи са участвали учени от всички институции у нас:

И именно благодарение на това, че проектите бяха движени от няколко неправителствени организации, всъщност можаха да се включат експерти от всички научни институции, примерно не само от БАН, ами и от университетите, от природонаучните музеи и т.н., тоест целият научен потенциал в България, всички учени, които работят в тази сфера, активно участваха и се включиха в проучването на мрежата.

Екозащитникът изтъкна, че незастроените местности предизвикват туристически интерес, който би изчезнал, ако там се появят хотели и ветрогенератори.

Според Ковачев от МОСВ умишлено са смесили съдържанието на съществуващ нормативен документ и бъдеща заповед за обявяването на защитена зона „Комплекс Калиакра“, с което са предизвикали протестите:

Изцяло подкрепяме хората, защото те бяха прави и те казаха нещо важно: "Не може да се договарят на тъмно! Не може това нещо да се прави без обсъждане и не може за сметка на нещата, за които сме осъдени, да бъдеме ние наказвани". Бяха много прави, защото ние сме осъдени заради 6 проекта. Това са 5 ветрогенератори и заради едно голф игрище. Те са отишли и са се договорили били с Европейската комисия. Откъде накъде? И хората са абсолютно прави. Нашата позиция съвпада тук! Тези проекти, на големите богаташи, трябва да бъдат заличени, защото това изисква европейското законодателство, не ние, и не могат да си правят политически договори те, само защото са, примерно, от една и съща политическа група с тези, които управляват в момента в Европейската комисия.

СнимкаКметът на Шабла Мариян Жечев изрази удовлетворение, че преговорите започват по правилния начин, а на засегнатите земеделци са обещани добри компенсации:

Тази територия трябва да бъде разгледана и съответно това, което получава един собственик или ползвател през годината, то следва да му бъде компенсирано, ако той няма да може да го получава. Това е икономическата логика на целия този проблем.

Заповедта касае земеделски производители, най-обикновени хора, които си имат собственост върху земя, например лозе или някакъв друг вид собственост. Когато говорим за компенсация, тя следва да бъде премерена и с това кой е човекът насреща, с какво точно се занимава. Не може да искаме, примерно, от един собственик на лозе от един декар той да не си го обработва, но за да получи компенсация, да бъде регистриран в системата ИСАК, да бъде регистриран като земеделски производител и такива неща, които той реално не може да направи.

Заповедта и плановете са били получени в общината на 4-ти юли, изтъкна Жечев, но подчерта, че по-правилният начин е бил хората да бъдат запознати още при изработването на плана, за да бъде избегнато недоволство. 

Пред bTV министърът на околната среда Нено Димов отново коментира, че причината за наказателната процедура срещу България и решението за санкции са разрешенията за строежи в защитена зона "Калиакра", като проблемът е с 10-годишна давност. По думите му, скандалът е избухнал заради неразбирането и недоброто обяснение, че заповедта за ограничения, която беше отменена в събота заради протести, има много малък обхват. Нено Димов посочи още, че по никакъв начин не се е забранявал риболовът в акваторията на Черно море, а земеделската дейност се е спирала само на територията на т.нар "понто-сарматски степи" – земя, която, по думите му, е неплодородна.

Интервютата на Лора Търколева с Андрей  Ковачев и с Мариян Жечев можете да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна