Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Неправилните икономически свързаности водят до разлика на цените в аптеките. Това обясни в интервю за предаването "Преди всички" председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев:
Един производител може да си има негова собственост – търговец на едро с лекарства – и да притежава и аптеки. Тогава, по тази вертикална ос, производителят казва: "Аз на собствения си търговец на едро ще продам лекарствата, а чрез собствения си търговец на едро ще дам лекарствата само на моите аптеки. На другите няма да им дам достъп". И тогава става така – когато вие сте фармацевт и имате аптека, която не е част от тази структура, цената за вас е по-висока.
Масовото изчезване на лекарства от аптеките е напълно законно и регулирано по европейските правила, обясни още председателят на Националната аптечна камара. По думите му, засегнатите от това държави трябва да поискат денонсиране на този елемент от договора на Европейския съюз:
Фирмата - производител на лекарство Х го маркетира на немския пазар примерно за цена 10 евро. На българския пазар, за да може да го пусне и за да могат да го купят българските клиенти, тя го пуска на 10 лева, което е 5 евро и тогава това лекарство става много изгодно за някои – дали ще бъде българска фирма, или немска фирма, или комбинация от българска и немска фирма – да изкупят всички количества от българския пазар и да ги продадат на немския пазар на цена например 8 евро – по-евтино, отколкото десетте, но от разликата, от огромния обем, печелят невероятни пари.
Ще поискаме да отпадне хартиеният носител, за да спасим живота на много дървета и да пазим тази информация в съвременен, актуален и лесно обработваем електронен вид, посочи Вълев по повод пуснатите от Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане промени, свързани с аптеките. Според един от текстовете, свързан с електронната търговия на лекарства, аптеките ще се задължават да пазят за срок от 5 години всички поръчки на пациенти по електронен път, принтирани на хартия.
Антон Вълев уточни, че по електронен път можем да купим само и единствено лекарства, които са без лекарско предписание, т.е. един изключително тесен кръг лекарства.
Наблюденията ни показват, че тъй като всички тези лекарства са общодостъпни в аптеките, няма някакъв сериозен ръст на покупките там, добави той.