"Заплатите за нас, а шефовете в затвора" – това скандираха протестиращите работници. Лична наказателна отговорност поискаха те за работодателите, които дължат заплати:
Некоректните работодатели да отговарят не само като юридически лица, а и като физически. Те управляват фирмите си не само с булстата и с ЕГН-то си. Би трябвало да носят някаква финансова и имуществена отговорност по този начин. Заставаме точно пред тези, които ние сме избрали – тези хора, на които ние даваме заплатите, и тези хора, от които зависят наистина законовите промени да се случат така, че ние да не бъдем толкова беззащитни.
Проблемът за някои от работниците е и чисто административен:
Няма кой да ни обработва документите, няма кой да ни обслужва, както и не ни внасят осигуровките и вече се водим с прекъснати здравни осигуровки, което за мен лично това е голям проблем, тъй като ми предстои раждане.
В майчинство съм в момента. Предстои да подам за втората година майчинство. Няма към кого да си подадем документите и в НОИ ми обясниха, че може да ми бъде отказано майчинството.
Протестът събра работници на "Пикадили", "Макс Телеком", миньорите от "Бобов дол", "Оброчище", шивачките от Дупница, както и от "Ораново", "Ветрен", "Енемона". На някои от събралите се работниците се дължат заплати за по два месеца, но на други за повече от година. При тях дойде и омбудсманът Мая Манолова, която съобщи за повече от 435 жалби, подадени при нея:
Става дума за основни конституционни права, които държавата трябва да брани на своите граждани. Истината е, че ако бъдат приети всички предложения, които са направени, тези хора ще имат решение на техния проблем. Едното предложение е да има забрана за продажба на фирми, без да си си платил на работниците…
Да се направи фондът за гарантиране на вземания при фалит на предприятия работещ. В момента в този фонд има 250 милиона лева, които не стигат до работниците.
Ако не бъдат чути, протестиращите заплашват с гражданско неподчинение и ще сезират Европейския съд по правата на човека в Страсбург.