Основателят на най-големия хедж фонд в света - Рей Далио заяви, че криптовалути като биткойн отговарят на критериите на неговата фирма за т.нар. "пазарен балон".
Биткойнът и останалите виртуални валути не могат да бъдат похарчени много лесно, като в същото време те са доста рискова инвестиция спрямо, например, златото, с оглед на тяхната голяма ценова волатилност, посочи шефът на Bridgewater Associates в днешно интервю за CNBC.
Рей Далио подчерта, че търговията с биткойн представлява силно спекулативен пазар, а самата криптовалута е "ценови балон".
Трябва да се има предвид, че стойността на биткойн нарасна на 1-ви септември до рекорден исторически връх от цели 4950 долара, но от тогава насам най-известната виртуалната валута се понижи с близо 1000 долара (спад с около 14%), според данни на сайта Coindesk.com, като във вторник биткойнът се търгува с ново понижиение от 2,17% към 3963 долара в рамките на деня. Това означава, че само през септември пазарът на биткойн се е свил с около 27 млрд. долара, съобщава сайтът Coinmarketcap.com.
Графика на биткойн/ щатски долар
Въпреки това рязко отстъпление от рекордния връх в рамките на по-малко от месец, от началото на годината цената на биткойн се повиши с цели 311%. За сравнение, в рамките на същия период индексът на сините чипове DJIA се повиши с около 13%, а широкият индекс S&P500 - с около 12%, докато еврото поскъпна с близо 14% спрямо американския долар.
Милиардерът - инвеститор също така каза, че поведението на криптовалутите се движи до голяма степен от хората, които просто си мислят, че ще могат да ги продадат на по-висока цена. Точно това представлява ценови балон, отбеляза Рей Далио.
Трябва да се има предвид, че Далио е един от многото високопоставени скептици по отношение на виртуалните валути.
Така например изпълнителният директор на JP Morgan Chase & Co. - Джейми Дайман превзе заглавия на световната финансова преса през миналата седмица, когато той дори предложи бруталното премахване на биткойн, определяйки критовалутата като измама и като ценови балон, който е по-лош дори от лудостта по луковиците на лалетата преди близо 400 години и няма да свърши никак добре.
Манията по лалета е период от Нидерландския Златен век, по време на който цените на договорите за покупка на луковици на наскоро появилите се в Западна Европа лалета достигат изключително високи равнища, след което биват последвани от внезапен драматичен спад. В кулминационния момент на манията по лалета през февруари 1637 година договорите за луковици се продават на цени, надхвърлящи 10 пъти годишния доход на обучен занаятчия. Обикновено се приема, че това е първият регистриран икономически и ценови балон в историята.
Хедж фондът Bridgewater управлява около 160 млрд. долара, като той беше основан от Рей Далио през 1975-а година и от тогава насам успя да реализира нетни печалби след облагането с данъци в размер на 49,4 млрд.долара, което прави компанията лидер в списъка на световните хедж фондови мениджъри, според базираната в Лондон компания LCH Investments.