Репортерско включване на Здравка Маслянкова от Велико Търново за началото на тържествата по повод обявяването на Независимостта на България
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Днес се навършват 109 години от обявяването на Независимостта на България. Тя е провъзгласена на 22 септември 1908 година във Велико Търново с манифест на княз Фердинанд в църквата "Св. 40 мъченици", а след това е обявена и на крепостта "Царевец" в старопрестолния град. С този акт са отхвърлени окончателно претенциите на Османската империя да се разпорежда с Южна България като със своя провинция, известна преди Съединението като Източна Румелия. Заедно с васалния си статут, българите отхвърлят и финансовите задължения към империята и западноевропейските държави, вменени ѝ с Берлинския договор, подписан 30 години по-рано.
Днес годишнината се отбелязва в цялата страна, но центърът на тържествата е във Велико Търново, където честванията започнаха с литургия в църквата "Св. 40 мъченици". В крепостта "Царевец" от 10.30 часа е военният ритуал по издигане на националния флаг, който Българското национално радио ще излъчи пряко.
През деня ще има безплатни туристически беседи по знаковите места в старопрестолния град, свързани с обявяването на Независимостта на България, детски празници и фолклорни концерти. Участниците в 11-ия Международен фестивал на военните оркестри ще изнесат шоу спектакъл.
Тържествената проверка-заря на площад „Цар Асен Първи“ е от 19.30 часа. Тя ще бъде предавана пряко от БНР.
В София честването на годишнината от обявяването на Независимостта ще бъде от 11.00 часа на площад "Княз Александър Първи". Днес Националният военноисторически музей ще работи с вход на половин цена, а посетителите ще имат възможност да видят голямото огърлие на най-високото отличие на Царство България - ордена "Св. св. равноапостоли Кирил и Методий", учреден от цар Фердинанд по повод първата годишнина от обявяването на Независимостта на България. Орденът се съхранява в трезора на БНБ и се показва пред публика при изключителни случаи, какъвто е и днешният празник.
В Ямбол Денят на Независимостта ще бъде отбелязан в Музея на бойната слава, който ще бъде отворен за посетители през целия ден, предвидени са и състезания по стрелба. След издигането на националния флаг и словото на кмета Георги Славов от Регионалния исторически музей ще бъде направена презентация на тема "109 години независима България", а веднага след нея започват демонстрационни игри, сглобяване и разглобяване на автомат "Калашников", хвърляне на ръчна граната в цел, както и стрелби по мишена с въздушна пушка. Началният час на отбелязването на празника е 10.00 часа, денят ще бъде открит с изпълнение на ямболския духов оркестър.
С ритуал-поклонение пред паметника на Седми конен полк "Орлето" в Сливен се отбелязва 109-ата годишнина от провъзгласяването на Независимостта на България. Началото на събитието е от 11.00 часа. В официалната програма на честването е предвидено кметът на Сливен Стефан Радев да поднесе празнично слово към гражданите на общината. Ще се състои ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника "Орлето". Празникът ще продължи с изпълнения на Военния духов оркестър. По-късно вечерта стартира двудневният Фестивал на Сливенските войводи. Организаторите са предвидили изложение на храни и напитки от сливенски фирми, концерт на група "Сигнал" и кулинарно шоу с Ути Бъчваров.
В Плевен годишнината ще бъде отбелязана в Регионалния исторически музей. Там излагат копие на манифеста, с който княз Фердинанд обявява Княжество България за независимо Българско царство. В тържествената церемония участие вземат почетен караул, Общински духов оркестър - Плевен и хорът "Гена Димитрова". Плевенчани ще могат да видят днес и манифеста, прочетен преди 109 години пред събралото се множество в града. И до днес са запазени столетни дървета, залесени по инициатива на тогавашната градска управа.