Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международната кампания за премахване на ядрените оръжия е новият носител на Нобеловата награда за мир

Изборът беше приет хладно в НАТО и Москва

| обновено на 06.10.17 в 17:23
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Международната кампания за премахване на ядрените оръжия е тазгодишният носител на Нобеловата награда за мир. Съобщението беше направено от Норвежкия нобелов комитет:

Норвежкият нобелов комитет реши да присъди Нобеловата награда за мир за 2017 година на Международната кампания за премахване на ядрените оръжия. Организацията получава наградата за работата си по привличане на вниманието към катастрофалните хуманитарни последици от употребата на ядрени оръжия и за усилията й за забрана чрез международен договор на ядрените оръжия.

Организацията описва себе си като коалиция на неправителствени групи от обикновени хора в над 100 страни. Началото й е поставено в Австралия, но официално това става във Виена през 2007 година. Изпълнителният директор на организацията Беатрис Фин заяви:

Работим много усилено, за да направим ядрените оръжия незаконни. Те все още не са забранени с международен договор и ние се опитваме да променим нагласите на хората. Атомните оръжия се възприемат като законен инструмент за постигане на сигурност вече седемдесет години. Ние се опитваме да променим мирогледа, че не е приемливо да заплашваш с унищожение цял град, за да осигуриш собствената си безопасност.

Европейския комисар по външната политика Фредерика Могерини приветства в Туитър избора на Академията.

Нобеловата награда се стреми да подкрепи разоръжаването на фона на ядреното напрежение между Съединените щати и Северна Корея и неяснотата около съдбата на постигнатото през 2015 година споразумение с Иран за ограничаване на ядрената програма на Техеран.

Наградата е присъдена за първи път през 1901 г. на швейцареца Жан-Анри Дюнан и французина Фредерик Паси. През последните години три пъти Нобелът за мир отиде при организации. През 2015 г. бе отличен т.нар. Тунизийски квартет за национален диалог, през 2013 г. - на Организацията за забрана на химическите оръжия, а през 2012 г. - на ЕС. Миналата година наградата беше присъдена на колумбийския президент Хуан Мануел Сантос. Той беше инициатор на преговорите, които приключиха със споразумение между правителството и въоръжени сили на Колумбия (ФАРК).

Наградата се връчва ежегодно в деня на смъртта на Нобел - 10 декември. За разлика от Нобеловите награди за физика, химия, медицина и литература, които се дават всяка година в Стокхолм, наградата за мир се връчва в Осло.

НАТО ще остане ядрена сила докато съществуват ядрени оръжия! Това заяви генералният секретар на западния отбранителен алианс Йенс Столтенберг в коментар на  решението на норвежкия Нобелов комитет:
Усилията за ядрено разоръжаване трябва да са съобразени със съвременните реалности, се казва в специално изявление на Столтенберг, в което той отново критикува кампанията на новите нобелисти за мир за приемане на договор за пълна забрана на ядрените оръжия. Основно средство в това отношение е подписаният от всички членки на НАТО Договор за неразпространение, заявява още Столтенберг.
Изборът най-престижната световна награда да бъде дадена на Международната кампания за премахване на ядрените оръжия беше приет хладно и в Москва. Също както и НАТО, Русия е твърдо на позицията, че адрените арсенали и ядреният паритет са безалтернативно средство за сдържане. Тази позиция на президента Владимир Путин беше изразена днес от говорителя му Дмитрий Песков.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени