Действително дискусията в Европа по отношение на това какво представлява европейската сигурност и отбрана сега започват. За това има и много сериозна основа, най-вече от гледна точка на рисковете и заплахите, пред които Европа е изправена. Видяхме какво може да причини миграцията, тероризмът... А ние очакваме, че процеси, които водят към радикализация, към миграционни вълни, ще продължат да се развиват. Ето защо Европа трябва да намери своето място и за гарантиране на собствената си сигурност, но също така за влияние в международен план.
Друг фактор, който сега излиза на дневен ред, е новата роля на САЩ в Европа и какъв ще бъде ангажиментът на Щатите за сигурността на Европа, допълни експертът и посочи, че с Брекзит е отпаднала една от най-големите политически пречки пред създаването на единна европейска отбрана, но една от най-силните армии в света е напуснала Съюза.
Сценариите наистина са три. Първият сценарий е сегашното положение, което очевидно не съответства на рисковете, пред които Европа е изправена. Последният сценарий е общата отбрана. За мен, този сценарий е желан, но на един много по-далечен етап. Той е нереалистичен днес. Моето мнение е, че трябва да обединим усилията към втория сценарий – споделяне на отговорности и на способности, засилване на общите европейски структури за отбрана и консолидиране на европейската отбранителна промишленост. България също трябва да проведе дискусията и да вземе решение – към кой сценарий и с какво ще участва в европейската отбрана.