Конституционният съд на Украйна трябва да излезе със становище за отмяната на депутатския имунитет в страната, след като вчера Върховната рада гласува с мнозинство в подкрепа на два законопроекта, които предвиждат народните избраници да носят наказателна отговорност. Това бе едно от исканията на хилядите протестиращи, които от вторник са на палатков лагер пред парламента в Киев. Те искат още създаването на антикорупционен съд и реформи в изборното законодателство. Въпреки че не могат да се сравнят с протестите през 2013 година, демонстрациите от последните дни отново насочиха вниманието към дългата политическа криза в Украйна.
Нито един от тримата играчи – Михаил Саакашвили, Юлия Тимошенко и Петро Порошенко няма да постигнат какъвто и да е голям ефект в създалата се ситуация, каза политологът Луиза Славкова:
Аз мисля, че за моментните протести групирането на всички тези актьори, представители на партийни формирования, имат значение, но не мисля, че някой от тях би постигнал каквото и да е сериозно клатене на сегашната политическа ситуация. Гражданите си дават ясна сметка колко крехък е мирът и всъщност каква роля успява да изиграва Порошенко, колкото и да са ниски в момента нивата на одобрение към него – защото в момента са най-ниски, откакто той е избран на власт. Протестите са представлявани от различни формирования и партии, които са диаметрално толкова различни и противопоставени, че няма как да се съберат на една маса и да станат едно обединено тяло, което да стане алтернатива към управляващата партия. Просто натискът върху Порошенко расте и нещата, които той трябва да покаже като свършени, към гражданите, трябва да започнат да нарастват – неща, които гражданите искат да видят.
Ситуацията в Украйна е доста сложна и заради анексирането на Крим от Русия преди няколко години, и заради продължаващите военни действия в източната част на страната. Но Украйна има и голям проблем с корупцията, подчерта Славкова:
Ние често тук се сравняваме и се оплакваме, че имаме проблеми с нива на корупцията. Трябва да ви кажа, че когато човек пътува на такива места като източните ни съседи, тогава му става ясно наистина какво това означава. Различни изследвания показват, че около 40 процента на БВП на държавата се държат от около няколко дузина олигарси. Само като си представите 40 процента колко е, става ясно за какво става въпрос.
Русия е готова да се върне към диалог с Украйна, но и Западът трябва да окаже влияние на Киев за решаване на конфликта в страната. Това заяви руският президент Владимир Путин пред международния дискусионен клуб "Валдай". Тук става дума за създаването на миротворческа мисия на ООН, като Нормандският формат се заема до края на годината да начертае една нова "пътна карта" как тази мисия ще изглежда, уточни Славкова:
За държава като Украйна, на която не ѝ стигат средствата за други неща, да харчи толкова много пари за поддържането на тази война, е немислимо, така че една такава мисия ми се струва важното и правилното нещо. Ако тази мисия, минаваща под шапката на ООН, е нещо, с което Русия може да се съгласи, мисля че това е една добра идея.
Коментара по темата с Украйна можете да чуете от звуковия файл.