Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Президентът на най-влиятелния германски икономически институт IFO Клеменс Фуест не очаква събитията в Испания и евентуалното отцепване на Каталуния да доведат до сътресения във валутния съюз:
Каталуния е много голям проблем за Испания, но не бих я определил като риск за еврозоната като цяло. А дори и да се стигне до отделяне от Испания, Каталуния е много малка и ще бъде изолирана. Така че не очаквам да има сериозно отражение върху валутния съюз.
В интервюто за "Хоризонт" Клеменс Фуест предупреди, че Европа е изправена пред нова дългова криза. По думите му, най-големият проблем на валутния съюз в момента е Италия:
Икономиката на страната се възстановява, което е позитивен сигнал. Все още обаче страната има много висок дълг, а няма добра продуктивност в икономиката. Това са хронични проблеми за страната.
Фуест е категоричен, че реформите не могат да се сведат до общ бюджет или общ финансов министър за валутния съюз, защото 17-те държави от него имат различни очаквания от подобна фигура. Фуест се обяви за по-бързо спиране на програмата за изкупуване на дълг на Европейската централна банка:
Мисля, че Волфганг Шойбле е напълно прав. Ако продължаваме по същия начин, ние сме изправени пред нова дългова криза и то по-дълбока от тази, която преживяхме. Дългът на страните в еврозоната расте и вече е близо до сто процента от брутния вътрешен продукт. Ние сме валутен съюз, така че реално всяка от страните в него не провежда парична политика през собствената си централна банка. По този начин няма как местната централна банка да намали риска, особено когато се стигне до криза на доверието. Държавният дълг в страните от еврозоната трябва да е много по-нисък. Те не могат да си позволят нива, които биха могли да си позволят държавите извън валутния съюз. Ние със сигурност трябва да избегнем ситуацията, в която в дадена страна дългът нараства изключително и данъкоплатците от другите държави във валутния съюз платят за това.
Клеменс Фуест е категоричен, че докато еврозоната не се стабилизира, няма възможности за разширяването й:
Това е нереалистично и нежелано. На първо място ние трябва да реформираме еврозоната, да я превърнем в устойчив и стабилен съюз и чак тогава да погледнем към страните, които членуват в Европейския съюз, но не и в еврозоната. Също така трябва да се дебатира с тях дали искат да се присъединят. Със сигурност обаче първо трябва да стабилизираме еврозоната, след това разширяваме, защото в противен случай ни очаква нова криза.
Цялото интервю на Марта Младенова с Клеменс Фуест чуйте от звуковия файл.