Диана Андреева, експерт във ФГУ, сподели за предаването "Преди всички" по "Хоризонт", че са поканени представители на общината, както и омбудсманът на столицата:
Темата на Горни Богров беше за по-здравословна среда в населеното място, Бистрица изведе като тема, която е важна за местната общност, визията на централната част. През летния сезон тя се превръща в един огромен паркинг. Темата на Герман беше за сградата на старото училище, която след откриването на ново модерно училище, е заключена и не се ползва от местната общност.
В Горни Богоров искат да изградят спортна площадка в училището, а проектът в Герман включва идеи за постоянна експозиция на местен художник в сградата на училището, загатна Андреева:
Те са три, наистина хубави проекта, готови за финансиране обозрими и наистина те ще доведат до известна промяна в местната общност, което е важно, защото идеята в крайна сметка за тези проекти дойде от самите хора.
Според експерта реализацията на такива проекти би укрепила чувството за значимост на местните хора и тяхната инициативност:
Обсъжданията по важни местни теми са нещо важно, но хората не го разбират, а и администрацията не го разбира. Освен това трябват много усилия, така че гражданите да се включат. Трябват и много усилия, така че те да получат и обратна връзка за това какво се случва. Именно липсата на обратна връзка демотивира хората. Много често тези обществени обсъждания се превръщат в една говорилня и гражданите си тръгват неудовлетворени. Затова преди всичките ни дейности направихме един наръчник как да се проведе ефективно обществено обсъждане – то е въпрос на предварителна информация, на мотивиране на гражданите.