До 2020 година безработицата ще бъде 5%, което ще изчерпа потенциала на икономиката за растеж. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов в началото на дебатите по първото четене на Бюджет 2018. Финансовата рамка предвижда ръст на икономиката от 3,9 на сто, а повече пари са осигурени за образование, сигурност и социалната сфера.
Следващата година държавната хазна ще завърши с дефицит от един процент от брутния вътрешен продукт или милиард и сто милиона лева. Ще бъде изтеглен и дълг от един милиард лева от вътрешния пазар, с който ще бъдат покрити стари задължения, обясни финансовият министър Владислав Горанов:
Трябва да свикнем концептуално, че трябва да се простираме според чергата и за следващата година сме предвидили намаление на дефицита. Това ще ни помогне да намалим и дълга. Ще правим само погашение и нетното финансиране ще бъде отрицателно. В следващата година 600 милиона повече дългове ще погасим.
Бюджетът за догодина е изпълним и е предназначен за 100% от българските граждани. Така финансовият министър Владислав Горанов описа финансовата рамка за следващата година. На няколко пъти Горанов се обърна към опозиционните депутати, препращайки към исканията на БСП повече разходи да се преразпределят през държавата:
Бюджетът беше определен като крайно ляв. Един изпълним бюджет, който се грижи през разходната част за младите, осигурява, макар и невинаги достатъчно за тези, които сами не могат да се грижат за себе си, възрастните хора, и без да отнема от активните – тези, които създават благата. Този Бюджет е за 100 процента от българските граждани, не за 80 процента от тях.
До 2020 година бюджетът трябва да е балансиран, а дългът - 20% от брутния вътрешен продукт.
Намаляването на дълга и дефицита е крайната цел на финансовата рамка и ще е политика, която ще се следва в следващите три години, категоричен бе още Владислав Горанов.
И ако продължаваме с поддържането на благоразумна фискална политика, това ще ни даде възможност да увеличим доверието на нашите европейски партньори и да бъдем вероятно допуснати в по-вътрешните кръгове на европейската интеграция - нещо, което, за съжаление, все още не сме заслужили.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!