Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов: Инвестициите от Китай ще донесат мир на Балканите

| обновено на 27.11.17 в 16:22
Снимка: БГНЕС

Инвестициите от Китай в страните от Централна и Източна Европа ще донесат мир на Балканите. Това заяви премиерът Бойко Борисов преди срещата си с китайския премиера Ли Къцян в Будапеща по-късно днес. Според него в момента намеренията за инвестиции в региона са много по-реални:

Инвестиции, това и с премиера Ципрас са го говорили, днес ще го доуточним, за Солун, Кавала, Александруполис, Бургас, Варна, Русе и съответно Букурещ, Белград. Дунавската стратегия, многомилиарден проект. Коридор 8 е от Адриатика, Тирана, Скопие, София, Истанбул Белград, Букурещ, Бургас, Варна. Проекти, които съм убеден, че коренно ще променят мястото, където живеем - Балканите, и от "барутен погреб", от място на етнически противопоставяния и войни, може да стане нещо много добро. А защо не, с президента Ердоган може да го говорим това, както и с китайския премиер, Будапеща, Белград, София, Истанбул с влак.

Българският премиер и колегата му от Унгария Виктор Орбан са обсъдили кохезионната политика в Европейският съюз. Двамата са били на едно мнение, че трябва да се мисли за подобно на "Брекзит" стратегическо споразумение само с Турция. Борисов  заяви:

Което да отрегулира процесите, за да спрем да говорим "присъединяване на Турция", което всички знаем, че няма да се присъедини, вече 50 години го говорим. Не ни отива, нито на турците, нито на европейците, но едно споразумение, стратегическо, което да уреди всичките спорни теми и да ни гарантира южния фланг на НАТО. И Виктор се смя, така на моите думи, в смисъл подкрепяйки ги, че от една страна Турция е неприемлива за Европа, ама в същото време спим спокойно, че тя ни пази гърба от юг. Нали, не е сериозно, някак си.

Унгария проявява интерес към газовия хъб Балкан, каза още Борисов след срещата си с Виктор Орбан. 

По-рано премиерът обяви, че България разчита в сътрудничество с Китай да бъдат изградени автомагистралите "Хемус" и "Черно море", както и  жп линията Русе - Варна. Той отбеляза, че има възможности за сътрудничество с китайски компании в енергетиката, селското стопанство, електронната търговия, иновациите, медицината, съобщи правителствената пресслужба. 

Бойко Борисов е в Будапеща, където участва в шестата среща на лидерите от Централна и Източна Европа и Китай. Форумът цели задълбочаване на търговското и икономическото сътрудничество между държавите - участнички.

България ще бъде домакин на Седмата среща на държавните и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай през 2018 година.




Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна