Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спецпрокуратурата ще оповести имената на седемте души с обвинения за незаконен реекспорт на лекарства

| обновено на 12.12.17 в 12:09
Снимка: БГНЕС

Специализираната прокуратурата ще оповести имената на седемте души, на които от вчера започна да повдига обвинения за незаконен реекспорт на скъпи лекарства. Според разследващи сред обвиняемите няма медицински лица, но има фармацевт. Тъй като паралелният износ на лекарства не е престъпление, обвиненията ще са за данъчни и документни престъпления и за пране на пари. 


Ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев обясни, че до момента са събрани доказателства за седемте лица, като едното от тях е обвиняемо за ръководство на организирана престъпна група. Останалите шест ще бъдат обвинени за данъчни престъпления и за пране на пари. Специализираната прокуратура проверява 30 аптеки и седем болници във връзка с незаконната търговия на лекарства.

Иван Гешев поясни как е работила организираната престъпна група:

По безброй начини, от различни източници – дали от Турция, дали от медицински заведения, дали от аптеки – нерегламентирано, най-вероятно с административни нарушения, най-вероятно с документни престъпления, които ще бъдат изследвани в хода на това дело, когато му дойде времето, са групирани лекарства, и осъществява така наречения "реекспорт" от фирми, които са част от организираната престъпна група, част от които са търговци на лекарства официално. За да бъде осъществен този реекспорт, по ред причини, включително и спестяване от данъци, са извършени, според нас, престъпления от организирана престъпна група, данъчни престъпления и пране на пари. Тези престъпления са производни от причината, от началото, необходимостта да бъде осъществен този износ на лекарства. Лекарствата са стоката на съответното данъчно престъпление.

Светлин Спиров от Изпълнителната агенция по лекарствата коментира, че дружеството на посочения за организатор на престъпната група е проверявано още през 2015 година.
Констатирани са сериозни нарушения, множество лекарствени продукти с чужда опаковка на турски език и на румънски език, няма легален начин да са на територията на България и в неговия склад. Продуктите са блокирани.

Миналата събота след извънредна среща при премиера Бойко Борисов от МВР и Прокуратурата обявиха, че са разбили организирана престъпна група за износ на животоспасяващи лекарства за деца и онкоболни на стойност стотици милиони левове. Групата била наблюдавана от половина година. Ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев заяви тогава:
Не само по този казус, но и по сродни казуси, освен съдебната власт, естествено прокуратурата, доста сериозно е ангажирана и изпълнителната власт. Това, което правим до момента, не е правено, много добра организация, много добро взаимодействие.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени