Бившият сръбски президент Борис Тадич изрази опасения, че докато тече преговорният процес за евроинтеграция и настъпи времето за приемане на Сърбия, може да се окаже, че демокрацията там е изчезнала. Той коментира, в интервю за предаването "Събота 150", че решаването на проблемите между Сърбия и Косово може да стане само по пътя на компромисите:
Според Тадич е съществувала възможност и Косово да не бъде призната за независима от европейските страни: Ако можех, бих спрял времето, за да могат да се случат някои международни процеси, които бяха на дневен ред. Така на Сърбия щеше да й е по-лесно да намери решение в един по-нов международен контекст, що се отнася до Косово. Примерно, ако Русия беше анексирала Крим, преди албанците да обявят независимост, то тогава повечето европейски страни нямаше да признаят независимостта на Косово. Както виждате, стечението на обстоятелствата в международен план влияе върху последващите политически решения.
Едно от условията на ЕС за членство на Сърбия е страната да признае независимостта на Косово. Тадич посочи, че за сръбския президент Александър Вучич от ключово значение за приемането му от международната общност и приемането му в Европейския съюз е готовността му за компромиси спрямо Косово:
Не знам дали Вучич ще признае Косово. Като представител на националистическите сили той пое властта в Сърбия, но после показа готовност да направи нещо, което аз не съм склонен - да приеме косовската юрисдикция на територията на цяло Косово, включително и на населените със сърби райони - Северно Косово. Какви са намеренията му ще се види през следващите дни. Без съмнение обаче от ключово значение за Вучич за приемането му от международната общност, за приемането му в Европейския съюз, е готовността му да прави компромиси по въпроси, свързани с Косово. Вучич, например, не можа да се пребори за постигането на автономия на нашите манастири. А това е въпрос цивилизационен, въпрос на човешки права. Той остави настрана въпроса за сръбската идентичност в Косово и Метохия.
Според Тадич, най-важното в момента е да се взимат разумни решения относно Косово: Бях ожесточен противник на максималистичната политика, която водеха преди Вучич и Радикалната партия. Затова и започнах диалога между Белград и Прищина. И затова те ме провъзгласиха тогава за предател. Аз смятах, че трябва да се намерят компромисни решения за Косово. Неприемливи бяха и максималистичните искания на албанците, и максималистичните искания на сърбите. Трябваше да се намери такова решение, че да се избегне бъдещ конфликт. И сега все още е необходимо да се намерят такива решения. Мисля, че сега Вучич няма пространство за маневриране за разлика от преди. Той е сам. И въпреки това е трудно да се предвиди какво решение ще вземе. Отнасям се критично към управлението му. Това е чист популизъм. Той наистина има някои прагматични ходове. Мене обаче, като демократ, чистият прагматизъм не може да ми направи впечатление. Много политически системи, които са били най-лошите в историята на цивилизацията, са били прагматични е ефикасни в много области. Изключително ефикасен в решаването на икономическите проблеми е бил и нацизмът, впрочем. Хитлеровата партия е била много добра в това, но едва ли може да се хареса някому днес.
Според Тадич има предпоставки опозицията в страната отново да се обедини: Всъщност аз го предлагам това от много години. И преди дни на митинг на коалицията, която подкрепям, се обявих за обединението на гражданската проевропейска демократична опозиция. Надявам се след изборите в Белград да тръгнем всички заедно по този път, защото това е единствената възможност да се изправим срещу формациите около Вучич. Такава шуробаджанащина, каквато е при него, не е имало и по времето на Милошевич. За съжаление управляващите често имат подкрепата и на европейски политици. Това става заради гъвкавостта на властимащите в Сърбия, които предават жизненоважни национални интереси в Косово.
Цялото интервю с президента на Сърбия от 2004 до 2012 година Борис Тадич чуйте в звуковия файл.