Mладата българска пианистка Надежда Цанова дели времето си между холандския град Маастрихт и София
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Тази вечер, от 19:30 ч., в зала "България" е поредният концерт от много интересния сезон на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Програмата е изцяло френска, а диригентетът - австралийски, но пък роден в Танзания. Неговото име е Том Уудс, учил е в Москва, там среща съпругата си, след което се връща в Австралия и 20 години работи в прочутата опера в Сидни. От 4 години пък живее в Германия.
Под неговата така космополитна палка ще свири и младата българска пианистка Надежда Цанова, която пък живее в Маастрихт, но дели времето си между холандския град и София. Иначе тя е родом от Казанлък, там има щастието да работи с прекрасен клавирен педагог - Елена Юлиянова. В консерваторията в София Надежда Цанова е в класа на Стела Димитрова -Майсторова, след това специализира в Брюксел при Боян Воденичаров. И продължава да специализира - този път в Париж. Следват майсторски класове при Марчела Грудели в Германия, при Валери Шарупа в Русия, при Маурицио Моретти в Италия, при Пламена Мангова...Талантлива, красива, с широк музикален светоглед и добре научена - неслучайно Надежда Цанова непрестанно има концерти навсякъде по света.
В сутрешното ни "Радиокафе" тя разказа за любовта от първо слушане към втория концерт на Камий Сен-Санс (който ще свири довечера), как от дете е мечтала да го изсвири, за една от първите музикални критики за творбата, която гласяла, че започва като Бах и завършва като Офенбах; за личността, живота и естетиката на Сен-Санс, но също и за концертите си наскоро в Турция и, разбира се, за дуото с тромпетиста Петър Македонски (част от състава на Радиооркестъра), с когото само за година постигнаха наистина много - като награди, като концерти, като репертоар. За това, което предстои - като записите във Френското национално радио и концерта с оркестъра на Чикаго под палката на българина Стилиян Киров, с когото пък се запознават в Берлин, където и тримата са лауреати на Debut Berlin Competition.
Чуйте целия разговор на Надежда Цанова с Лили Големинова и заповядайте тази вечер в зала "България", на концерта, който започва и завършва с Дебюси - от "Следобедът на един фавн" до "Морето", минавайки през Сен-Санс и Равел. Няма да съжалявате!