България подкрепя усилията на Сърбия и високо цени готовността й за диалог и за разрешаване на проблемите, включително и с българското малцинство:
Разширяването на нашето сътрудничество и добросъседство е един от критериите за перспективата на Сърбия за членство в ЕС. Обсъдихме проблемите в тези региони, където живее нашето малцинство - имаме твърдата решимост да работим по единствено правилния път - заедно, в сътрудничество между двете държави, каза президентът Румен Радев, който смята, че 2025 година, като времева рамка за присъединяването на Сърбия към ЕС, е постижима, но изисква пълна мобилизация за решителни реформи.
Сръбският президент изтъкна, че освен решаването на проблемите на българското малцинство в Западните покрайнини е много важно между двете страни да има и транспортна свързаност. За европейската перспектива на Сърбия той каза, че тя минава и през решаването на проблема с Косово и декларира, че диалогът с Прищина ще продължи. И целта е не Сърбия да получи всичко, а всяка от страните да изгуби по нещо, посочи Александър Вучич:
Искаме да постигнем компромис, но дали ще успеем, невинаги зависи само от едната страна, защото зад всеки компромис е необходима доброжелателността на двете страни. Защото, ако някой счита, че решението на Балканския проблем е това Сърбия да изгуби всичко и да остане неудовлетворена и унижена страна, смятаме, че тогава не може да има решение.коментира,
Три меморандума за сътрудничество бяха подписани в присъствието на президента на Сърбия Александър Вучич и българския вицепремиер Екатерина Захариева. Те ще ускорят изграждането на жп инфраструктурата между двете страни, част от коридор №10, както и изграждането на съоръжения по река Дунав, необходими за газовата свързаност. Третият документ е за сътрудничество в социалната област.
В програмата на Вучич в София беше включена и обиколка на метрото, като кметът Йорданка Фандъкова сподели опита на българската столица при изграждането на подземната железница.