С поклонение в Бачковския манастир продължава възпоменанието за 75-ата годишнина от спасяването на българските евреи от нацистките лагери на смъртта. Церемонията започна пред Паметника на благодарността в Пловдив, където венец поднесе израелският посланик Илит Лилиан.
В домовете на пловдивските евреи и до днес се пазят архивни документи от 9 март 1943-та година - денят, в който техните предци са били строени, готови за депортация в нацистките лагери, съгласно Закона за защита на държавата, приет две години по-рано. Намесата на патриарх Кирил, който по това време е митрополит на Пловдив, предотвратява заминаването им. Спирането на депортациите спасява от сигурна гибел близо 48 000 евреи, живеещи на територията на България. Големи заслуги за това имат и депутатът Димитър Пешев, софийският митрополит Стефан, както и лидерите на някои професионални съюзи, сред които на адвокатите и на писателите, представители на едрия капитал и много други гилдии и обикновени граждани.
"Спасяването на еврейската общност в България, за което заслугата е на парламентаристи, интелектуалци, на Българската православна църква и на много граждани, е акт, равносилен на ярък лъч светлина в онези тъмни времена, а ние винаги ще бъдем благодарни“, подчерта в словото си посланикът на Израел у нас Ирит Лилиан.
На днешната церемония в знак на признателност присъства и Ивет Анави, свидетел на събитията:
"Беше нещо страшно. Трябва да четете Закона за защита на нацията, за да разберете какво сме преживели ние 4 години, но ето – станах 99-годишна и слънцето грее".
Вчера в Централната софийска синагога се проведе церемония по повод 75-годишнината от спасението на българските евреи. На събитието председателят на Организацията на евреите в България "Шалом" - Александър Оскар, посочи, че с акта на спасение българите са записали със златни букви името си в световната книга по хуманност. Премиерът Борисов от своя страна заяви, че "спасението на българските евреи е уникално за цялото човечество. Всички българи трябва да са горди!".