Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стивън Майор: Брекзит ще постави пред сериозно изпитание европейския капиталов пазар

Излизането на Великобритания от Европейския съюз ще постави пред сериозно изпитание европейския капиталов пазар, призна пред "Хоризонт" председателят на Европейския орган за ценни книжа и пазари Стивън Майор. Това е институцията, която надзирава капиталовия пазар в Европа. В някои аспекти "разводът" ще се случи по-лесно, категоричен е Майор.

„Очевидно е, че Брекзит ще се отрази сериозно върху капиталовите пазари. Ние проучваме различните фрагменти от пазара и се опитваме да дефинираме онези, при които твърдият Брекзит би поразил най-много. Ние подготвяме изисквания за пазарните играчи, които работят в сферите с повече трудности“, каза Майор.

Трудно е да се предвидят конкретните последици от отделянето на Великобритания от останалите 27 държави, каза още той.

„Ние очакваме, че Великобритания ще продължи да бъде изключително важен партньор на Европейския съюз. Те обаче решиха да напуснат Обединена Европа и индикират, че искат да напуснат единния европейски пазар и митническия съюз. Тогава, според законите на Европейския съюз, ние ще започнем да ги третираме като трета страна. Това означава, че за тях ще бъде много по-трудно да имат достъп до европейските капиталови пазари и до европейските им клиенти. Все пак ние сме надзорен орган, а по-голямата част от въпросите все още са в полето на политиците“.

Европейския орган за ценни книжа и пазари беше първата европейска институция, която отправи предупреждение да се внимава с криптовалутите.

"Ние сме доста разтревожени заради огромните колебания в стойността на тези валути. Знаете, че една от основните характеристики на истинските валути е, че са стабилни и сравнително лесно може да ги смениш за определи активи. Ако след време отново пожелаеш да вземеш пари, то трябва да си сигурен, че стойността им се е променила в разумни граници. Това обаче изобщо не важи за виртуалните валути. И още нещо много важно – хората очакват физическото производство на парите да е сравнително евтино. Знаем, че в момента е изключително скъпо да се произвеждат криптовалути. Най-логичният пример са биткойните. За "изкопаването" им е необходима огромно количество енергия, което прави процеса многократно по-скъп от производството на физическите пари. Въпросът за регулацията на виртуалните валути е повече от компетенциите на централните банкери. В крайна сметка виртуалните валути имат претенциите да са реплика на реалните. Засега това не е инвестиция, за да може да се контролира от нас“.

В звуковия файл можете да чуете цялото интервю. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна