Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нарекоха „герой“ жената пилот, приземила боинг след взрив на двигател в полет

4
Командирът на полета Тами Джо Шулц, която бе наречена герой, и съпругът ѝ през 2017 г.
Снимка: Ройтерс

Дългогодишният пилот на американската компания „Саутуест еърлайнс“ Тами Джо Шулц, която във вторник приземи самолет със 149 души на борда след експлозия на един от двигателите му, бе наречена „герой“ от пътниците и US медии.

Взривът, станал на почти 10 000 м височина, изпрати шрапнели, които счупиха илюминатор и създадоха декомпресия, която почти засмука пътничка в машината „Боинг 737-700“ и доведе до смъртта ѝ.

Аудиозапис разкрива как спокойната и невъзмутима Шулц иска медицинска помощ и казва на авиодиспечерите, че част от самолета липсва и тя го насочва за аварийно кацане, посочва АФП.

„Тя е истински американски герой“, написа пътничката Даяна Макбрайд във Фейсбук и пусна снимка на Шулц да върви по пътеката между седалките и поздравява пътниците след приземяването във Филаделфия. „Голямо благодаря за нейните познания, напътствие и смелост в тежката ситуация“, добави тя. Подобни послания имаше и от други пътници на борда.

Шулц (56 г.), която е от щата Ню Мексико, завършила биология и агробизнес в университет, преди да се присъедини към въоръжените сили. Тя служи в американските ВМС 10 години, като става една от първите жени пилотки на Ф/А-18 „Суперхорнет“, преди да напусне активна служба през 1993 г.

По-късно започва работа в „Саутуест еърлайнс“, където нейният съпруг Дийн Щулц също е пилот.

„Като капитан и помощник пилот на 5-членния екипаж… ние просто си вършехме работата“, обявиха в изявление Шулц и вторият пилот Дарън Елисър, визирайки станалото по време на полета от Ню Йорк за Далас. Те посочиха, че работят с разследващите инцидента и няма да говорят пред медии.

Авиационните власти в САЩ обявиха, че ще наредят проверка на двигателите след експлозията във въздуха. Става дума за двигатели CFM56-7B, чиито лопатки на турбината трябва да бъдат подложени на ултразвукови тестове.

По света има 8000 боинга с такива двигатели.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени