Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Усещане за град" - нов проект на Българския фонд за жените

Проектът е част от програмата "Пловдив - Европейска столица на културата 2019"

Снимка: БГНЕС

Новия проект на Българския фонд за жените „Усещане за град: приобщаващ, безопасен и устойчив Пловдив“, цели градът да стане сигурно място, в което всички хора, особено жените, децата и уязвимите групи да се чувстват удобно, свободно и сигурно. Проектът е част от програмата "Пловдив - Европейска столица на културата 2019".

„Ние целим да показваме, че реално във всички сфери жените са под някаква форма дискриминирани или пък техните нужди не са взети предвид. Същото е и в урбанизма, и в създаването на градове“, каза в „Преди всички“ Гергана Куцева от Българския фонд за жените.

Проектът предлага модел за устойчиво развитие чрез подход отдолу нагоре, в който гражданите – жени и мъже от всички социални прослойки, възраст и етнос, са овластени да идентифицират проблеми и предлагат решения за подобряване на градското пространство, а български и международни творци ще демонстрират иновативни и ефективни намеси в градската среда. Проектът е мултижанров и предлага уникален подход за преосмисляне и трансформиране на града, който може да бъде репликиран в национален и международен контекст.

Според Куцева традиционното схващане в почти всички култури е, че частната сфера е сферата за изява на жените, а публичната сфера е запазена за изява на мъжете. С векове градското планиране е осъществявано от мъже и за мъже, дори днес градовете са управлявани предимно от мъже. Те са строени от тях често без да се вземат предвид нуждите и гласът на жените. Публичното пространство трябва да бъде свободно, всички хора да имат правото да се чувстват безопасно и комфортно и да могат да го притежават, използват и формират спрямо своите собствени нужди и разбиране. 

Нужен е социално сензитивен подход към градското планиране, основан на т. нар. gender mainstreaming, което да гарантира високо качество на живот в градовете в бъдеще.

Чрез метода „Изследователски разходки“, следвайки прецизен изследователски протокол, се събират групи от доброволци – жени, които са с различен социален, образователен статус, които трябва да представят своите усещания. След събирането на впечатленията на групите ще бъде направен анализ. На база на това ще бъдат предлагани решения за подобряване на пространството, каза Куцева.

В звуковия файл можете да чуете интервю на Веселина Миланова с Гергана Куцева. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени