Омбудсманът Мая Манолова ще внесе в парламента предложение за законови промени, с които да бъде улеснено избирането на местни обществени защитници. Според Манолова местните омбудсмани трябва да получават заплащането си от държавата, а не от общините, за да бъдат независими от тях и за да не ги натоварват финансово.
Само в 14 от 245 общини има избрани местни обществени посредници, а националният няма как да огрее навсякъде, каза Манолова на форум по темата в парламента. Според нея, омбудсмани трябва да има във всички общини с население над 10 000 души, но изборът им не трябва да е задължителен, а заплатите им следва да се определят от общинските съвети: "В България гражданите има множество нарушени, застрашени права. Огромно е социалното страдание", аргументира нуждата от разширяване на мрежата от омбудсмани Манолова.
Силвия Георгиева от Националното сдружение на общините обяви, че ще бъде потърсено мнението на представителите на всички местни власти по предложенията на Манолова. Георгиева коментира: "Институцията на местно ниво да се създава тогава, когато има осъзната потребност от местната общност".