"Прокуратурата си е създала организация и ние сме заменими, цялата прокуратура ще участва и ще чете. Нямаме проблем, да видим кой ще издържи. Това е съзнателно бавене на процеса", заяви Иван Гешев.
Според защитата, обаче Наказателно-процесуалният кодекс не дава възможност за преценка, т.е. целият диспозитив трябва да бъде прочетен. По груби изчисления това ще отнеме около 160 часа, което е почти 20 следващи съдебни заседания.
"Това си го пише в закона. Защо ние да искаме да го бавим", коментира адв. Христо Ботев.
"Гешев кога е бил на другите ни дела, че да знае, а пък и за прокуратурата е полезно човек като напише нещо, после трябва да си го прочете все пак. Проблемът е на прокуратурата, определено, в начина, по който е изписан обвинителният акт", допълни Константин Симеонов.
Според неофициални прогнози първите разпити по мегаделото КТБ могат да започнат едва в края на октомври.
Иван Гешев коментира това като опит за шиканиране на процеса от страна на адвокатите. Той отправи още едно обвинение към защитниците по делото - че натискали с пари и други средства свидетели, за да оттеглят показанията си срещу Цветан Василев. Без за споменава имена, Гешев съобщи за обвинение срещу адвокат, който по указание на Василев и срещу 200 000 лева, трябвало да "профилактира" прокурорския свидетел Бисер Лазов.
Заподозреният защитник - Лазар Карадалиев, неглижира твърденията на Гешев с думите:
"Това са поредните тъпотии на г-н Тешев".
Защитниците пък заподозряха прокуратурата в опит да скрие определени свидетели от тях под предтекст, че са застрашени и не трябва да бъдат разпитвани в съдебната зала.
Сред подсъдимите по делото са банкерът Цветан Василев, който е на съд задочно, двама бивши подуправители на БНБ, представители на управата на КТБ, счетоводители и одитори.