Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриха в Алпите прародителя на всички гущери и змии

Фосилът, чието изследване показало, че е от животински вид, прародител на всички гущери и змии.
Снимка: Научен музей на Тренто

Четири крака, покрито с люспи тяло и дълга муцуна – учени оповестиха, че идентифицирали прародителя на гущерите и змиите, който живял преди 240 милиона години, предаде БТА. 

„Изследването ни разкрива, че гущери се срещали на нашата планета преди най-малко 240 милиона години и че произходът им е по-древен, отколкото се смяташе досега“, заяви експертът Тиаго Симоеш от университета на Алберта в Канада. 

Изследването е базирано върху фосил, открит преди около 20 години в Доломитовите Алпи в Италия, и използване на нови технологии.

„Когато за пръв път видях фосила, си дадох сметка, че някои негови характерни особености могат да го доближат до първите гущери“, отбеляза експертът, цитиран от АФП.

Фосилът с размер на днешен хамелеон бил изследван със скенер с висока резолюция. 

Учените констатирали, че костица на долната челюст на животното е притежавана единствено от група гущери и змии. „Всички те, от игуани и гекони до гущери от семейство сцинкови, произхождат от животно, което е сходно с Megachirella wachtleri – най-древния познат на учените фосилизиран гущер“, поясни Симоеш.

Щом като гущер се е срещал на Земята преди 240 милиона години, това означава, че произходът му е още по-древен и е възможно да датира от масовото измиране перм-триас преди около 252 милиона години. Тогава от лицето на планетата изчезнали 90-95 на сто от видовете в океаните и 75 на сто от тези на сушата. 

Резултатите от изследването са публикувани в сп. „Нейчър“.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени