За да бъде регистрирано едно дружество за търговия на едро с нефт и нефтопродукти, трябва да има внесен уставен капитал или активи в размер, не по-малък от 3 млн. лева, а при търговията на дребно размерът трябва да е не по-малък от 20 000 лева за всеки обект. Това предвиждат разпоредбите, приети от депутатите с промените на първо четене на Закона за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и нефтопродукти.
Със законопроекта трябва да се идентифицират икономическите оператори в този бранш, с което ще се намали делът на сивия сектор и ще се повиши събираемостта на митническите и данъчните задължения.
Емил Димитров от "Обединени патриоти", който е вносител на промените, обясни, че проектът въвежда регистрационен режим и ясни критерии към всички икономически оператори.
"Законът не ограничава дали вие да имате 1 бензиноколонка или 100 бензиноколонки, дали да имате 1 бензиностанция или 10, 20, 30 или колкото пожелаете. Дали да продадете 1 тон гориво през вашите обекти, или да продадете стотици тонове", каза той.
Мартин Тинчев от ГЕРБ заяви, че става въпрос за 30 000 обекта, през които минават и се продават горива без никакъв контрол.
"Защо те трябва да са изключение от правилата. Това не е ли двоен стандарт?", попита той.
Жельо Бойчев от "БСП за България" отбеляза, че целта на законопроекта е да се въведе публичен регистър на операторите: "Да се опитаме за първи път да сложим регламенти там".
Браншови организации в земеделието и депутати настояват земеделските производители да бъдат изключени от обхвата на закона. Очаква се на специално заседание на ресорната комисия да се прецени дали има нужда от нотификация на законопроекта от Европейската комисия.