Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За българските общини са заложени 700 млн. евро повече по кохезионните фондове за 2021-2027

Таня Христова
Снимка: www. gabrovo.bg

За българските общини има ръст в средствата от 8%, а това означава около 700 млн. евро повече по кохезионните фондове в предложената многогодишна финансова рамка за периода 2021-2027 година. Предстоят трудни и тежки дебати, но ние се надяваме, че окончателно решение ще бъде балансирано и ще може да даде възможност на всички региони да имат достъп до качествени инвестиции. Това каза кметът на Габрово и модератор на конференцията на високо ниво в София, посветена на кохезионната политика на ЕС, Таня Христова в интервю за предаването „Преди всички“.

Според нея най-големият проблем за достъп на средствата вероятно ще се състои в съфинансирането на общинските проекти, което се предлага да бъде между 30 и 60% от стойността им: „Това за българските общини ще бъде непосилна задача, тъй като ние и сега имаме немалък процент съфинансиране, който често се увеличава като финансово измерение, предвид налаганите финансови корекции и непризнати разходи. Допълнително увеличаване на нашето финансиране, особено в контекста и на националните ни регулации, които не ни позволяват вземане на кредити и поемане на дългове, също би могло да се счита като потенциално ограничаване на достъпа до фондовете. Предизвикателството ще бъде заедно с държавата да бъдат намирани подходящите варианти, в които това съфинансиране да бъде осигурено и да работи за постигане на по-голяма собственост и отношение към тези проекти. Когато се споделя финансовият ангажимент, и качеството на резултатите е доста по-видимо“.

„Кохезионната политика за България е най-важната политика на ЕС, защото тя осигурява реална добавена стойност за всички нас и е изключително важен инструмент, който е доказал, че работи за намаляване на различията и предоставяне на конкретни резултати за нашите граждани“, обясни кметът на Габрово и добави, че основните предизвикателства, отразени в многогодишната финансова рамка, включват глобализацията, необходимостта от развиване на иновации, дигитални технологии, справянето с бежанския поток в рамките на ЕС, инвестиции за преодоляване на промяната на климата и социалното включване.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна