Срещите ще продължат и следващите 3 дни, като във вторник ще има заседание на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания.
Омбудсманът и майките не се отказват от искането максималната лична помощ на месец да е една и половина минимална заплата, но тя да се получава само от най-тежките случаи, които са те са около 10 000. Така таванът, отнесен към сегашната минимална заплата, ще е 765 лева на месец.
"77 000 са лицата с увреждания, които имат нужда от чужда помощ. Елементарната сметка би била на тези 77 хиляди да сметнем средно по някакви часове и да ги умножим по някакво число - не това е смисълът на предложението на майките на деца с увреждания", обясни Мая Манолова.
"Идеята е личната помощ да се предоставя съобразно конкретните потребности. И сега дават по 90 лева на всеки - независимо дали е в будна кома или просто има затруднения в придвижването, но работи и може да се издържа сам", добави омбудсманът.
Майките искат индивидуална оценка по методика, която да е приложение към закона.
"Искам този социален работник да дойде да види сина ми как изглежда и да реши", посочи една от тях.
Министър Петков да получи открита политическа подкрепа за изработването на нов Закон за хората с увреждания, поиска Капка Панайотова от непредставителната организация "Център за независим живот". Тя обясни, че има сериозен конфликт с организациите на хората с увреждания, които се водят представителни:
"Ако премиерът е този, който заявява ,само и единствено той, политическата воля - намеса на премиера. Най-малкото министърът на труда и социалната политика трябва да получи тази подкрепа от премиера достатъчно публично и да дойде да я заяви тук. Ние си говорим на различни езици. Нивото на компетентност е смазващо ниско, някакъв опит да се залъже някой, че нещо се прави".