Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Габриел: България се отличава с висок брой на жените в сферата на информационните и комуникационните технологии

Мария Габриел
Снимка: БГНЕС

България се отличава с изключително висок брой на жените, не само в информационните и комуникационните технологии, но и в областта на медиите, където заедно с Швеция сме първите две държави в Европа. Това каза еврокомисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел в интервю за предаването „Преди всички“ по повод на днешната конференция „Повече жени в цифровия свят – стратегия за растеж и равенство“, която ще се проведе в Брюксел. Форумът е част от общоевропейската кампания на еврокомисаря за насърчаване на по-голямо участие на момичетата в дигиталния свят. По данни на статистиката едва 17% от 8 милиона експерти в цифровите технологии в ЕС са жени и трудовият пазар страда от тежка липса на кадри.

„Подкрепата за решаването на проблема е силна и това показва всъщност колко голяма необходимост е имало тази тема да бъде повдигната, да ѝ се даде видимост, за да може тя да бъде по-високо в дневния ни ред, защото тя предизвиква много силен интерес. Истината е, че имаме един много добър компромис в Европа за това, че цифровата трансформация, която преживяваме всички, трябва да бъде приобщаваща, включваща, да дава шанс на всеки и разбира се, че това не може да се случи без половината от населението на Европа. Междувременно много бързо това показва, че това е истинско предизвикателство, защото цифровата трансформация е невероятна възможност за много повече работни места, за много повече иновации, създаването на нови бизнес модели. От друга страна, тя може да допринесе за това да бъдат възпроизвеждани и сега разлики в заплащането и сега да бъдат изключвани цели категории, както виждаме, че жените са недостатъчно добре представени в областта на информационните и комуникационните технологии.“

Според нея стереотипите са част от проблема: „Това, което виждаме е, че областта на социализацията продължава да бъде мажоритарно възприемана като запазена за мъжете в нашите общества“.

Габриел уточни, че първата посока за справяне с проблема са стереотипите, а втората – образованието: „Много ясно се откроява необходимостта от насърчаване на младите жени да следват науки в областта на цифровизацията, по-точно т.нар. "технически, инженерни, математически области", защото днес цифрите в Европа са сравнително тревожни. В Европа броят на мъжете е четири пъти по-висок от този на жените в областите, свързани с информационните и комуникационните технологии, и въпреки това нашите проучвания показват, че 90% от момичетата в системата на образованието се интересуват от тези технологии, но в университета цифрите стават доста тревожни, защото едва 24 от всеки 1000 дипломирани жени завършват висше образование в ЕС в сферата на информационните и комуникационните технологии, а от тях само 6 след това имат кариера и започват работа в цифровизацията“.

Мария Габриел ще участва и в днешния дебат на директивата за авторското право в Единния цифров пазар: "ЕК следи отблизо случващото се. Това, което ние много ясно отстояваме с нашето предложение, е, че искаме в днешната цифрова трансформация да дадем инструменти на нашите автори и създатели, за да могат да преминат през цифровата трансформация с истински инструменти в своите ръце, които да им позволят да отстояват правата си. От друга страна, искаме да има повече лоялна конкуренция, т.е. платформите също да носят своята отговорност. Нека не забравяме, че ЕП е независима институция, която ще се произнесе. ЕК ще отстоява своето предложение, но и ще вземе предвид позициите и на Съвета, и на Европейския парламент".

Еврокомисарят даде и своята оценка на Българското европредседателство: „Това е изключително успешно председателство, с много конкретна работа, работейки в много специфичен контекст на Брекзит, на бъдещи преговори за бюджета, в момент, в който дискусията за бъдещето на Европа набира сила. Що се отнася до моя ресор, мога само да се гордея с всички усилия, положени от Българското председателство, защото бяха отбелязани много големи, важни крачки напред – успяхме да завършим преговорите по директивата за аудиовизуалните и медийните услуги, Кодекса за електронните съобщения, много напреднаха нещата със свободното движение на нелични данни, имаме общ подход по отношение на киберсигурността. Изключително силни действия от страна на Българското председателство, които на нас ни дават сила, че този Цифров единен пазар може да бъде завършен до края на годината. Българското председателство зададе ритъм, поставяйки в центъра на вниманието ни важни теми“.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна