България може да се присъедини към чакалнята за еврозоната и механизма за тясно сътрудничество в рамките на около година. Това стана ясно на специална пресконференция след заседанието на Еврогрупата.
Механизмът за тясно сътрудничество е начинът, по който страните извън еврозоната могат да участват в банковия съюз.
От Брюксел и Франкфурт ще наблюдават стриктно поетите ангажименти от страната ни.
„Еврото е валутата на Европейския съюз и ние приветстваме желанието на страните извън еврозоната да въведат единната валута. В същото време е изключително важно държавите, които приемат еврото, да са добре подготвени - икономически, финансово и институционално. По този начин те ще си осигурят устойчиво участие в европейския монетарен съюз“, обясни Беноа Кьоре от Европейската централна банка.
На пресконференцията бе подчертана необходимостта от прогрес в различни сфери, включително и в борбата с корупцията. Еврокомисарят по въпросите на еврото Валдис Домбровскис припомни, че се разработват специални инструменти за подпомагане на държавите, които искат да приемат единната валута.
„Необходимо е да работим усилено и да работим заедно. Аз съм убеден, че желаната времева рамка за присъединяване към ЕРМ-2 и банковия съюз е реалистична“, заяви комисарят.
Ръководителят на Еврогрупата Марио Сентено подчерта, че желанието на България да се присъедини към еврозоната е още едно доказателство за привлекателността на валутния съюз.
„Трябва да подчертая, че очаквам подобен подход и от други държави, които искат да се присъединят към "чакалнята" за еврозона и банковия съюз. Подходът към тях ще бъде същият“, обеща Сентено.