Цената на петрола сорт брент се повишава по време на търговията в четвъртък, след като Саудитска Арабия спря временно своите петролни доставки през ключов пролив в Червено море в отговор на атаки срещу два нейни танкера от страна на йеменски бунтовници.
Фючърсите на брент с доставка през септември нарастват с 0,7% към 74,55 долара за барел, като по-рано през деня дори удариха 10-дневен връх около 74,83 долара за барел, поскъпвайки за трета поредна сесия на търговия.
Най-големият износител на петрол в света - Саудитска Арабия, заяви, че "временно прекратява" всичките си петролни доставки през стратегическия пролив Баб ел-Мандеб на Червено море след атаки на два големи танкера от подкрепяните от Иран йеменски бунтовници "Хути". Този пролив е много важен от стратегическа гледна точка, тъй като свърза Червено море и Аденския залив.
Пролив Баб ел-Мандеб
Саудитска Арабия разполага с основен експортен терминал в Рас Танура, който е и дом най-голямата петролна рафинерия в страната и се намира на източното крайбрежие на Персийския залив. Чрез този терминал се изнася по-голямата част от суровия петрол с танкери, преминаващи през Ормузкия проток, като след това редица кораби трябва да преминат и през пролива Баб ел-Мандеб, за да стигнат до Суецкия канал по пътя си към Европа и към петролопровода SUMED в Египет. Според данни на Енергийна информационна администрация (EIA) на САЩ през този воден път са преминавали през 2016-а година около 4,8 млн. барела суров нефт на ден по пътя си за Европа, Съединените щати и Азия.
В сряда EIA пък представи данни, показващи силно намаляване на американските петролни складови запаси с 6,1 млн. барела за седмицата до 20-ти юли, докато осредните прогнози бяха за по-скромно понижение с 2,3 млн. барела. По този начин наличните запасите на суров петрол в САЩ, изключвайки американските спешни петролни резерви, се понижиха до 404,9 млн. барела, достигайки най-ниско ниво от февруари 2015-а година насам.
Това доведе до вчерашен ръст на фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през септември с 1,1% към 69,30 долара за барел, но по време на търговията в четвъртък тези фючърси се понижават с 0,3% към 69,10 долара за барел, след като по-рано през деня поскъпнаха за кратко към 69,74 долара за барел.