Управляващата в германската провинция Бавария партия ХСС е под натиск, защото вдясно се появи конкуренция в лицето на „Алтернатива за Германия“, заяви за „Събота 150“ политологът от Мюнхенския университет проф. Вернер Вайденфелд.
Това втвърдява позициите на Християнсоциалния съюз (ХСС) преди провинциалните избори наесен, особено по въпроса с мигрантите.
„Социологическите проучвания сочат, че „Алтернатива за Германия“ ще получи със сигурност над 10% от гласовете на изборите през октомври. Това кара ХСС да поеме по-твърд курс, който не на последно място се изразява и в груб език, като загърби възпитания и културен тон, с който бяхме свикнали“, каза проф. Вайденфелд.
Баварският премиер Маркус Зьодер откри неотдавна създадената по негова лична инициатива нова баварска служба за миграция. Целта ѝ е по-бързата екстрадиция на мигранти от провинцията, които нямат право на закрила. Това е поредният ход на ХСС, който предизвиква неодобрение, а антиимигрантската политика на формацията доведе и до поредица от протести.
„Въпросът е обаче дали на ХСС ще им излезе сметката, защото избирателят предпочита да гласува за оригинала, а не за второразрядното копие, в което се превърна ХСС. Основният проблем, който всъщност предизвика вълната от протести, важи за цяла Бавария. Всички традиционни партии в Германия без изключение имат проблем с идентичността си“, каза проф. Вайденфелд.
„Хората не се интересуват само от ежедневните си проблеми - дали ще се направи ремонт на детската градина или ще се построи нова магистрала. Те искат да знаят, как ще се развие обществото ни през следващите години, какво ще ни обединява като общество, а на тези въпроси традиционните партии не дават отговор. Това води до разочарование, което е плодородната почва за популистки партии, като „Алтернатива за Германия“, смята политологът.
Цялото интервю с проф. Вернер Вайденфелд можете да чуете от звуковия файл.