Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прокуратурата разследва автобусната катастрофа край Своге в три направления

| обновено на 26.08.18 в 17:56
Снимка: БГНЕС

Прокуратурата ще разследва вчерашната тежка автобусна катастрофа край Своге в три направления: действията на шофьора, задълженията на транспортната фирма и състоянието на пътя. Това обяви главният прокурор Сотир Цацаров след проведената в сградата на Министерския съвет среща на оперативния щаб, в която участваха и министрите на здравеопазването, на транспорта, на вътрешните работи и на регионалното развитие и благоустройството. От понеделник, Националната следствена служба поема разследването:

"При ограничение от 40 км/ч., установената скорост на автобуса е 53 км в час. Проверяват се, но не могат да бъдат потвърдени на този етап, показания или факти за евентуално отклоняване на вниманието на водача вътре в автобуса. 

Водачът има съставени до момента от органите на КАТ две наказателни постановления за нарушения и 7 фиша. Основната част от тях са: два - за управление на МПС без колани, за неправилно паркиране и прочие. Няма каквито и да е санкции, свързани с управление на моторно превозно средство след употреба на алкохол. В конкретния случай водачът не е управлявал автобуса в нетрезво състояние, няма употреба на алкохол".

До края на деня ще стане ясно дали и какви обвинения ще бъдат повдигнати на шофьора на автобуса Григор Григоров, съобщи Цацаров. 

Автобусът не е преминал задължителен технически преглед, чийто срок е бил 5 август. Освен това Автомобилната администрация не е била уведомена за курса на случаен превоз, заяви министърът на транспорта Ивайло Московски.


При разследването прокуратурата ще проверява и състоянието на пътя, подчерта Цацаров. Участъкът е ремонтиран основно до края на 2016 година, след което е приет без забележки в началото на 2017-та. Само година след ремонта обаче са установени дефекти в носещия слой на асфалта, а инцидентите в участъка са зачестили. По този повод главният прокурор каза:

"В тази насока предстои изискване на цялата документация. Тя ще бъде изискана от МРРБ, ще бъде изискана от Агенция „Пътна инфраструктура“. Особен интерес за нас представлява договорът за изпълнение, приемането на пътя, паспортизацията на пътя, която, на практика, очевидно не отговаря - имам предвид състоянието, в което е  приет - на действителното състояние и последващите действия".

"От документацията, с която разполагаме, още в началото на разследването става ясно, че въпросното ограничение от 40 километра в час е било поставено в резултат на констатираните нарушения на асфалтовата покривка и в резултат на това, че АПИ е предприела след приемането на пътя действия, които са свързани с изисквания към изпълнителя - да осъществи необходимия ремонт в рамките на гаранционния срок и поради неосъществяването на този ремонт", допълни обвинител номер едно.


Главният прокурор се позова на информация от началника на районното полицейско управление в Своге, който в периода май-ноември 2016 година е алармзирал 4 пъти, че се налага спешно допълнително обезопасяване на участъка:

"От началото на 2017 година в този участък са настъпили 6 броя регистрирани пътнотранспортни произшествия с един загинал и 6 ранени лица. Въпреки въведеното ограничение за движение от 40 километра в час и съобразяване на водачите с това ограничение, поради лошото сцепление с асфалтовото покритие, водачите губят контрол над управляваните автомобили, навлизат в лентата за насрещно движение и реализират ПТП помежду си".

Цацаров отказа да назове името на фирмата-изпълнител на ремонта, след като журналисти попитаха дали това е "Трейс":

"Самият изпълнител мисля, че е публично достъпен на всички интернет страници на Министерство и всичко друго. Не е редно в момента да го кажа, с оглед интересите на разследването, но той не е тайна. На органите на разследването е напълно известен изпълнителят. Утре цялата документация ще бъде в Прокуратурата, изискана от МРРБ. При необходимост, ще изискаме всичко, което трябва, от изпълнителя".


Регионалният министър Николай Нанков заяви, че МРРБ и АПИ няколко пъти са отправяли призив към фирмата, която е ремонтирала отсечката, да направи нов ремонт, тъй като пътните инциденти в участъка са се увеличили поради лошото сцепление на асфалта:

"Колегите от Агенция "Пътна инфраструктура" пет пъти - последно на 27 юли - са изискали моментално стартиране на възстановителни дейности от фирмата-изпълнител, съгласно сключения 2011 година договор и течащата гаранция. Не е стартирал подобен ремонт въпреки оказания срок за приключване на тези ремонтни дейности по целия път, а именно - 15-и август".

По-рано днес, временно беше ограничeно движението по пътя София-Мездра в района на вчерашния тежък пътен инцидент поради вземане на проби от асфалтовата настилка.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна