Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Власт и активисти се разбраха за археологическите находки по пътя на АМ „Струма“

| обновено на 09.10.18 в 18:21
2
Министърът на културата Боил Банов обяви решението на ведомството на среща в Благоевград с представители на държавни и общински институции, независими експерти и обществени групи.
Снимка: Кети Тренчева

Откритото древно римско селище край Благоевград ще бъде запазено чрез изместване в страни от трасето на автомагистрала „Струма“ и превърнато в археологически комплекс на открито, а проучванията на терена ще продължат. Това стана ясно днес на срещата на министъра на културата Боил Банов с представители на  държавни и общински институции, независими експерти и обществени групи в Благоевград.

Министър Банов неколкократно подчерта, че всички  решения от срещата  са взети с пълен консенсус и отразяват исканията на заинтересованите страни. Той съобщи и конкретните договорености.

„Министерството на културата ще връчи още утре заповедта от своя върховен орган, който се занимава с паметници и културно наследство на АПИ (Агенция „Пътна инфраструктура“), за да стартират на практика проект по съхраняване на трите основни открити ценности, пренасяне – може би в рамките на около 20 метра става дума, за да бъде съхранен целият обект“, каза министърът.

Става дума за откритите при разкопките гробница, раннохристиянски храм и римска баня. Те са ценни, макар че не се оправдаха очакванията на археолозите, че е открит древният град Скаптопара.

Изграждането на магистрала „Струма“ ще  продължи след като обектите бъдат преместени и консервирани за сметка на АПИ, обеща председателят на УС на пътната агенция Светослав Глосов.

„В наш интерес е това да стане максимално бързо, да бъдат съгласувани тези проекти съответно с министерството на културата, всички органи, които извършват тази дейност, така че да стане така, както трябва да бъде“, допълни той.

Докато се реализират дейностите по пренасянето на обектите, охраната на  археологическия обект ще  бъде осигурена от АПИ, а след това от община Благоевград,  която ще възложи изготвянето на проект за социализацията му и превръщането му в археологически комплекс на открито и туристическа атракция.

От Инициативния комитет  за запазване на археологическите открития също  изразиха задоволство от решенията. „Това, което искахме да чуем, успяхме да го чуем. Сега се надяваме в най-скоро време да го видим“, каза Лазар Андреев. Той изрази очакване обектът да бъде консервиран, което в същност е създаване на археологически парк на открито.

Министърът на културата потвърди, че археологическите проучвания в района на Покровник ще продължат и че финансиране за тях е осигурено.

„Другата седмица идват експертите на НИНКН (Националния институт за недвижимо културно наследство), които ще вземат точки, за да определят граници и режими на целия район. След което разкопките ще бъдат финансирани от министерството на културата, имаме разговори… и от регионалното министерство. Финансирането е подсигурено“, каза Боил Банов.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени