„Безспорно размерът на възнаграждението на практикуващите професия учител повлиява в някаква степен върху желанието на младите хора да станат учители. Това влияние обаче не е в такава степен, че да осигури необходимия брой учители, които са нужни в момента за българското училище. Има достатъчно много други фактори, които повлияват върху продължаващото снижаване на интереса към тази професия. Възнаграждението е много важно, но то не е единственото условие, което да повиши интереса“.
Проф. Господинов подчерта, че през последните 2-3 десетилетия престижът на учителската професия спада драстично. Образът на учителя и училище в съзнанието на обществото е крайно негативен, смята той.
Според него е добра идеята на държавата да увеличи броя на учителите чрез едногодишни курсове, в рамките на които специалисти да придобиват педагогическа квалификация. Това решение би било по-работещо, ако всички тези положителни мерки бъдат обвързани с някакъв договор, предложи той и добави, че по този начин държавата ще има гаранция, че когато инвестира в квалификация на хора, те ще се върнат в системата на образованието като подготвени учители. Има вероятност тази крещяща нужда от учители да доведе до изкривявания и в училищата да влязат хора, които не стават за тази работа, смята проф. Господинов. Според него е необходимо разработването на процедури за селекция.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.