Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Управляващите в Германия продължават да губят доверието на избирателите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Рейтингът на Ангела Меркел в Германия спада главоломно. Според последните данни 56% от германците не желаят да продължи тази коалиция и тя да бъде канцлер, което на фона на неодобрението на вътрешния ѝ министър Хорст Зеехофер, който е председател на баварския Християнсоциалиен съюз, е сравнително добър резултат. Срещу него са 72%. По всичко личи, че Хорст Зеехофер скоро вече няма да бъде вътрешен министър и най-вероятно няма да бъде и председател на Християнсоциалния съюз“, коментира журналистът Весела Владкова в интервю за предаването „Събота 150“.

По думите ѝ след катастрофалните резултати за ХСС на изборите в Бавария е възможно партията на вътрешния министър Хорст Зеехофер да сформира коалиция с партия „Свободни избиратели“: „В Бавария хората не са свикнали да бъдат управлявани в коалиция. Там има сериозно срастване между партия и държава. Напоследък започнаха да излизат и обосновани съмнения за корупционни сделки с обществени поръчки, така че доверието в ХСС главоломно пада. Засега всичко върви към коалиция с една странна и само в Бавария съществуваща партия „Свободни избиратели“. Това е една популистка партия, която е от 10 години представена в местния парламент.“

Според нея евентуална загуба на ХДС на предстоящите избори на 28 октомври в Хесен би се отразила негативно на партията на Ангела Меркел: „Ако Фолкер Буфие загуби в Хесен изборите и поста си на министър-председател, това ще бъде наистина много сериозен шамар срещу християндемократите на Меркел. В Бавария все пак на изборите се яви Християнсоциалният съюз и ако до преди 10 години се говореше за консервативния блок ХДС/ХСС в едно изречение, без да се прави особена разлика между двете партии, вече все по-често се говори за разграничаване на ХДС на Меркел и ХСС на Зеехофер. Помним всички скандали, които тръгнаха от поведението на Зеехофер, които разклатиха сериозно правителството на Меркел, което и без това беше съставено с много сериозни проблеми и отне половин година“.

Проф. Вернер Вайденфелд, политолог и ръководител на Центъра за приложни политически изследвания към Университета „Людвиг Максимилиан“ в Мюнхен изрази мнение, че за партийната система в Германия настъпва нова ера: „На тези избори станахме свидетели на нещо значително по-разтърсващо от просто спад или възход с няколко процента. И това има своето политическо и културно обяснение. Зад феномена „Алтернатива за Германия” се крие нещо съществено и далеч по-значимо от лозунгите, които вдига тази партия. Крие се културният шок у гражданите, при това не само в Бавария, а в цялата република, които се чувстват несигурни, застрашени и не могат да разберат, какво се случва в света. Неразбирайки процесите, те търсят някакъв ориентир, задавайки си въпроса, какво ще се случи в и с тази държава през следващите 5, 10, 15 години. Традиционните партии не им дават търсения отговор - нито консервативният блок ХДС/ХСС, нито Социалдемократическата партия. Това разочарование преди няколко години доведе до отказа от гласуване. Хората си казваха: „Няма никакъв смисъл.” Следващата стъпка на тези разочаровани избиратели беше да потърсят пристан за протестния си вот. Такъв пристан се оказа „Алтернатива за Германия”. Избирателите на крайната десница бяха доволни, че са наказали традиционните партии с ясното съзнание, че няма да решат проблемите, но поне ще дадат израз на разочарованието си“. „Алтернатива за Германия” предлага задоволително решение - партията просто сочи с пръст кой е виновен за всички проблеми. Това са чужденците, бежанците, мюсюлманите, ислямът и т.н. Посочването на врага помага на мнозина да си избистрят картината. Доказват го социологическите проучвания. Избирателите на „Алтернатива за Германия” признават, че така не се решават всички проблеми. Но пък чувстват облекчение, че са наказали традиционните партии".

Според проф. Вернер Вайденфелд Ангела Меркел притежава невероятен талант да се задържи толкова години на поста: „При това във времена, когато не се случва нищо необичайно, всичко е нормално. Тя се оказа перфектният мениджър на ситуативни кризи. Има нещо, заради което трябва да бъде уважавана - Ангела Меркел започва да учи като чужд език, да живее и да налага западната демокрация чак на 33 годишна възраст. Представете си само - до тогава тя е живяла в съвсем друга система. Когато стената пада, тя е на 33. Единствената ѝ слабост е, че няма визия за бъдещето и това ще се окаже огромен проблем.

Проф. Вайденфелд смята, че след предстоящите избори в Хесен Меркел ще обяви, че ХДС трябва да се обнови: „През декември предстои партиен конгрес и тя отново се кандидатира за председател. Ако иска да има успех, ще трябва да започне работа по нова партийна програма, която да отговаря на новите времена, в които живеем“.

Коментара на Весела Владкова и интервюто с проф. Вернер Вайденфелд чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени