„Шамарът остава не на лицето, а в сърцето“, заяви в предаването „Преди всички“ Екатерина Велева от фондация „Пулс“ преди днешното обсъждане на проект за намаляване на телесното наказание над децата, подкрепен от ЕК. По думите ѝ този вид „възпитание“ прави момченцата по-агресивни, а момичетата по-потиснати:
„Агресията е маска на депресията. Това, което изразява потиснатостта, плачливостта, тъгата при момичетата, е със същия знак равенство и при момичетата, които са агресивни затова, защото са много тъжни“, коментира Велева и добави:
„Хората с години някак са следвали инертно този модел на възпитание – метод, който те смятат за правилен. Този метод е предаван от поколение на поколение и който някак се затвърждава с максимата „Мен ме удряха и станах човек“. Резултатите от общонационално изследване сочат, че децата ни, всички деца по света, както и ние самите навремето, не сме се чувствали добре, когато сме "пошляпвани". Това нарушава изконното човешко право на това човек да се чувства свободен, достоен, засяга неговото лично достойнство и носи много негативизъм. Тези наказания не са възпитателен метод, те не носят никакви резултати“.
Проектът слага началото на позитивното мислене и родителстване, подчерта Велева и добави:
„Позитивният авторитет дава граници и алтернатива на децата като модел на поведение, начин на отреагиране, разбиране на децата“.
Велева отбеляза, че в българското законодателство няма ясно изразена позиция и регламентация, която да назовава телесното наказание като форма на насилие. Тя е категорична, че това наказание трябва да се забрани законодателно.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.