Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Аврамов: Очевидно има напредък вътре в съдебната власт, но няма повод за фанфари

Снимка: БГНЕС

Сблъсъците между институциите са нещо добро, каза в предаването "Преди всички" политологът Димитър Аврамов:

"С протестите трябва да свикваме, с непрекъснатите различия между институциите – също. Това са нормални неща за демокрацията. И трябва да ви кажа, че на мен ми става добре, като видя да има разногласия между различните власти, например между президент и изпълнителна власт. Това е добре за страната и хората не трябва да са недоволни. Ако има съгласие на всички във властта, то е подозрително и е за наша сметка като граждани. Няма граница, в демокрациите граница няма, ако законът е спазен. Всяка институция има право на позиция".

По отношение на доклада на ЕК, Аврамов смята, че страната се движи напред и затова не трябва да се проявява остра критичност:

"Мисля, че в доклада на Европейската комисия е заровено разковничето на разговора. Защо? Защото години наред ЕС и европейските институции са тези, които тласкат българското общество към реформи. През последните години обаче ние несъмнено се движим напред като страна и обществото дава много енергия за това, всяко българско правителство подобрява по нещо, макар че никога не си го признаваме и вижте какво казва Европейската комисия – практически прекратява се временното наблюдението в три сфери – независимост на съдебната власт, нормативна уредба и организирана престъпност. Сега първото нещо, което трябва да кажем, е не може да сме остро критични, т.е. трябва да кажем има напредък в страната. Да, очевидно напредък има вътре в съдебната власт, очевидно има напредък някъде в Народното събрание, където се правят закони, и очевидно има напредък в борбата с организираната престъпност на общо ниво.

Обаче няма повод за фанфари. Т.е. българското общество трябва да се чувства оптимистично, българското правителство трябва да се чувства добре, но трябва да му светят сигналните лампи. Защо? Защото остава мониторингът по следните въпроси – корупция по високите етажи на властта, корупция в общ план, включително в местното самоуправление, и по границите. И разбира се, продължаване на съдебната реформа. Т.е. от ЕС казват: "Вие се справяте добре с подготовката, с нормативната среда, хайде сега да видим дали ще успеете да прилагате законодателството, което сте одобрили". И неслучайно ключов проблем в доклада на Европейската комисия е липсата на последователни резултати, що се отнася до присъди по дела за корупция по високите етажи на властта. Това е нещо, които ние, българите, искаме да видим, и нека си го кажем честно, едно от най-големите ни подозрения като граждани през последните три десетилетия е, че властта се използва от някои от хората, които са на високи нива, за лично облагодетелстване. И това всички български граждани го подозират, всички български граждани са скептични, че има някакъв прогрес там и по това трябва България да продължи да работи, това казва и Европейската комисия.

Някак си не е честно, когато докладът е лош, да се нахвърляме срещу собствената си страна и срещу правителството, пък докладът като е добър, остро критично пак да се нахвърляме".

По въпроса за протестите Аврамов заяви, че проблемите у нас се решават винаги много късно и едностранно: 

"Разбира се, че е важно кой протестира. Едно е да протестират хора, които искат по-добре законодателна рамка, някакъв контрол върху дейността на институциите, повече прозрачност. Винаги съм подозрителен обаче, когато излизат да протестират хора, които казват: "Искам да плащам 20 лева по-малко". Ама той всеки иска да плаща по-малко за нещо. И сега въпросът със застраховките е не дали ще плащаме 100 лева повече или 200 повече за "Гражданска отговорност". Това, разбира се, е важен въпрос за хората, които ги нямат. Важният въпрос е друг и той е следният: ако в този сектор има проблеми, те не са създавани от хората, нито са създавани вероятно от застрахователите, те са създавани от законодателя и от политическата рамка, т.е. държавата е отговорна за тези проблеми и сега ги решава ad hoc, изглежда изцяло в полза на едната страна. Това е тенденцията в решаването на проблемите у нас – решават се много късно, когато вече са избухнали и обикновено едностранно".

Интервюто на Силвия Великова с Димитър Аврамов можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна